Wybory

Kandydat na senatora

Wybory do: Senatu 2019
Komitet wyborczy: Koalicja Obywatelska
Okręg: 33
Miejsce na liście:
Przynależność do partii: Platforma Obywatelska RP
Miejsce zamieszkania: Kraków

Informacje ogólne

Senator

Data i miejsce urodzenia: 1960-05-08, Kraków
Zawód: lekarz medycyny
Wykształcenie: wyższe
Lekarz, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie. Doktor nauk humanistycznych, absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ. Pracował jako lekarz w krakowskich szpitalach: neuropsychiatrycznym im. dr. Józefa Babińskiego oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika... Rydygiera w Krakowie. Wykładowca w Instytucie Europeistyki UJ oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Od 1978 r. działacz opozycyjny, współpracownik Studenckiego Komitetu Solidarności, współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Ruchu Wolność i Pokój. Był członkiem Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Członek partii Platforma Obywatelska od 2001 r., członek rady krajowej partii. Redaktor naczelny czasopisma „Tumult”, kierował działem informacji w TVP Kraków. Był prezesem Instytutu Studiów Strategicznych (1997-2008). W latach 1998-1999 r. doradca pełnomocnika rządu ds. negocjacji z Unią Europejską. Wiceminister Obrony w rządzie Jerzego Buzka (1999-2000). Minister Obrony w pierwszym rządzie Donalda Tuska (2007-2011). Poseł w latach 2001-2004 (IV kadencja), poseł do Parlamentu Europejskiego (2004-2007), senator od 2011 r. (VIII-IX kadencja). Zarówno w Sejmie jak i w Senacie pracował w komisjach: spraw zagranicznych i Unii Europejskiej (wiceprzewodniczący) i obrony narodowej. Obecnie jest członkiem obu tych komisji.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura poselskie:

  • Biuro senatorskie Bogdana Klicha ul. Karmelicka 32, 31-128 Kraków tel./fax 12 370 20 10

Poglądy

Ten poseł nie wypełnił jeszcze kwestionariusza poglądów w obecnej kampanii wyborczej do Parlamentu. Pomóż nam do niego dotrzeć - wyślij e-mail z przypomnieniem o pytaniach MamPrawoWiedziec.pl

Poproś o wypełnienie kwestionariusza

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Przefiltrowane przez:
od 5.12.2018
Senat RP IX kadencji, przewodniczący, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska - Grupa Senatorów PO
źródło
Oficjalna strona Senatu RP www.senat.gov.pl
od 29.08.2017
Senat RP IX kadencji, członek, Senacki Zespół Monitorowania Praworządności
źródło
Oficjalna strona Senatu RP www.senat.gov.pl
od 13.11.2015
Senat RP IX kadencji, członek, Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej
źródło
Oficjalna strona Senatu RP www.senat.gov.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Dodaj deklarację polityka

Opcjonalnie:


Modernizacja kolei w Małopolsce

Brakuje mi jeszcze szybkiej kolei do Zakopanego i Nowego Sącza. Wierzę, że ta potrzebna inwestycja też zostanie ujęta w rządowym programie.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2015-08

sprawy lokalne
infrastruktura
kolej
33 Kraków
PO
Wsparcie dla Turcji

Polska powinna politycznie wesprzeć Turcję - nie tylko ze względu na 600 lat naszych stosunków dyplomatycznych, ale ze względu na to, że Turcja jest w tej chwili w trudnym położeniu. Choć dysponuje wielkim potencjałem militarnym, to znajduje się w oku cyklonu. Zaangażowanie Turcji przeciwko Państwu Islamskiemu jest kluczowe ze względu na powodzenie misji sojuszniczej pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Co prawda ta misja nie odbywa się pod szyldem NATO, ale koalicja zwalczająca bojowników Państwa Islamskiego jest koalicją, która równocześnie zapobiega rozprzestrzenianiu się terroryzmu między innymi na kraje europejskie, w tym na Polskę. Dołączenie Turcji do tej koalicji jest sprawą ważną, dlatego Polska w tej trudnej sytuacji powinna udzielić jej wsparcia. Równocześnie władze polskie powinny oczekiwać od Turcji wyhamowania jakichkolwiek agresywnych działań w stosunku do Kurdów czy to na terytorium, czy poza terytorium państwa tureckiego.

Źródło: www.rmf24.pl

Data obietnicy: 2015-07

sprawy globalne
polityka zagraniczna
33 Kraków
PO
Turcja
O wprowadzeniu JOW-ów

Jest pan za wprowadzeniem JOW-ów? - To rozwiązanie ma dobre i złe strony. Z jednej strony kontakt parlamentarzysty z wyborcą jest bezpośredni, a partia polityczna schodzi na dalszy plan. Z drugiej jednak strony identyfikacje partyjne będą się odtwarzać, przypomnę, że w Senacie mamy tylko dwóch senatorów niezrzeszonych. Reszta należy do Platformy Obywatelskiej albo Prawa i Sprawiedliwości. Taka sytuacja najprawdopodobniej powtórzy się w Sejmie. Nie mam nic przeciwko temu, żeby Polska scena polityczna była uporządkowana w systemie dwupartyjnym, tak jak to jest w krajach anglosaskich: Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Za takim modelem optowaliśmy przed kilkunastoma laty, kiedy w parlamencie było kilka różnych partii i partyjek, w tym partyjki kanapowe. Marzyliśmy o tym, żeby wreszcie byli polscy Demokraci i Republikanie.

Źródło: fakty.interia.pl

Data obietnicy: 2015-05

sprawy ogólnopolskie
JOW
33 Kraków
PO
ordynacja wyborcza
prawo
Ulica prof. Geremka w Krakowie

Osobiście uważam, że prof. Geremek powinien zostać patronem znaczącej ulicy lub placu w Krakowie. Oznaczałoby to, że krakowianie doceniają jego zasługi dla demokratycznych przemian w naszym kraju i uznają jego rolę jako jednego z ojców- założycieli niepodległej Polski po 1989 r. Byłoby to też wyrazem szacunku dla jego zaangażowania we wprowadzenie Polski do NATO i UE.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 2013-07

sprawy lokalne
polityka historyczna
33 Kraków
PO
Przyspieszenie akcesji Chorwacji z Unią Europejską

Apeluję, aby w reakcji na wystąpienie posła Dorna przyspieszyć proces ratyfikacji traktatu akcesyjnego Chorwacji z Unią Europejską. W mojej ocenie propozycja posła Dorna jest skrajnie nieodpowiedzialna. Ona jest przejawem cynizmu politycznego, ponieważ interes partyjny przedkłada nad interes państwowy. Interes państwa polskiego polega na tym, że należy utrzymywać i wzmacniać nasze więzi z Republiką Chorwacką

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Data obietnicy: 2012-05

sprawy europejskie
33 Kraków
PO
Unia Europejska
integracja europejska
O planie wycofania wojsk z Afganistanu

Każdy wie, że do 2014 roku Polacy wycofają się z Afganistanu. Jeżeliby w tej chwili przyspieszać wycofywanie, to byśmy zrealizowali dokładnie, generalnie to, o co chodzi talibom. Im chodzi o zaburzenie tego wszystkiego, co jest zaplanowane w zgodzie z sojusznikami.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Data obietnicy: 2011-12

sprawy globalne
33 Kraków
PO
armia
polityka zagraniczna
Afganistan

Oświadczenia majątkowe