Wybory

Kandydat na Prezydenta RP
Komitet wyborczy: Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni
Strona komitetu: https://holownia2020.pl
Strona kandydata: https://holownia2020.pl

Niezbędnik wyborczy

Informacje ogólne

Data i miejsce urodzenia: 1976-09-03, Białystok
Zawód: dziennikarz, publicysta, prezenter
Wykształcenie: średnie
Studiował psychologię na SWPS. Pisarz, dziennikarz, publicysta; był redaktorem m.in. „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka”, „Tygodnika Powszechnego”. Pracował jako prezenter radiowy i prezenter telewizyjny, współprowadził m.in. programy „Mam Talent!” i „Mamy Cię!”. W l. 2007-2012 był dyrektorem... programowym Religia.tv. Działacz społeczny; członek rad fundacji: Kasisi, Dobra Fabryka, Polska Od Nowa.
Czytaj więcej
Zwiń

Napisz do polityka

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Przefiltrowane przez:
od 30.03.2020
kandydat na prezydenta RP
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory.gov.pl
od 23.12.2019
Fundacja Polska Od Nowa, członek rady fundacji, Warszawa
źródło
Serwis Rejestr.io rejestr.io
2019
autor książki „Maryja. Matka rodziny wielodzietnej”
źródło
Serwis wprost.pl www.wprost.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Dodaj deklarację polityka

Opcjonalnie:


Strategia klimatyczna

Globalny kryzys klimatyczny jest naukowo stwierdzonym faktem. (…) Zaczynamy dostrzegać rosnącą skalę pogodowych anomalii, borykając się ze skutkami fal upałów, susz, dewastujących nasze rolnictwo, pożarów znacznej skali czy nawalnych deszczy. (…) Jako prezydent, gorąco poprę wszystkie inicjatywy rządu wspierające obywatelską troskę o środowisko i klimat. (…) Będę chciał, by Kancelaria Prezydenta była urzędem wpisanym do rejestru Systemu Zarządzaniu i Audytu (EMAS), wyznaczającego nowy standard w ekologicznej odpowiedzialności instytucji. (…) Konieczne jest wdrożenie nowoczesnego, kompleksowego programu gospodarowania wodą poprzez jej magazynowanie i oszczędzanie, zwiększenie retencji, renaturyzację rzek (…) Jako prezydent, powołałbym Narodową Radę Klimatyczną, by jak najszybciej udało się opracować realistyczną „mapę drogową” naszego dochodzenia do klimatycznej neutralności.

Źródło: holownia2020.pl

prezydent2020
polityka klimatyczna
Kryzys

Jako prezydent, w ciągu pierwszego miesiąca mojego urzędowania złożę do Sejmu pięć projektów ustaw opisujących moje minimum antykryzysowe: podniesienie zasiłku dla bezrobontych do 2080 zł., wsparcie finansowe samorządów, zwolnienie z danin publicznych na pół roku, proste kredyty obrotowe dla firm, przejęcie przez państwo pensji pracowników. To się musi zacząć dziać już teraz.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Jako prezydent doprowadzę do zmiany kompetencji, do zrobienia z Biura Bezpieczeństwa Narodowego nowoczesnego centrum zarządzania bezpieczeństwem Polaków. Będę zwoływał co kwartał Radę Bezpieczeństwa Narodowego którą poszerzę, nie tylko o tych czynnych polityków ale i tych byłych, na przykład byłych prezydentów, zapraszając do niej choćby pana prezydenta Andrzeja Dudę.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Pierwsza wizyta zagraniczna

Z całą pewnością na tej liście znajdzie sie Kijów, bo niepodległa Ukraina to nasza racja stanu. Prezydent powinien mieć jak najlepsze relacje z prezydentem Ukrainy. Ale też Berlin i Paryż, bo muszę odbudować jako prezydent relacje w ramach Trójkąta Weimarskiego. Relacje zapomniane, relacje, które są nam niezwykle potrzebne bo jesteśmy częścią wielkie europejskiej rodziny.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

polityka zagraniczna
prezydent2020
Kryzys

Jest perspektywa długofalowa polskiej gospodarki po tym kryzysie, bo to będzie inny świat i inna gospodarka. Musimy jak najszybciej nakreślić program dla polskiej gospodarki 3.0.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Relacje z innymi państwami

Polska polityka zagraniczna, w której prezydent ma swój udział, powinna odzyskać dla Polski mozliwość budowania strategicznych sojuszy, wielostronnych sojuszy. Relacje partnerskie se Stanami Zjednoczonymi są bardzo ważne, ale bardzo ważne są też relacje wewnątrz Unii Europejskiej. Bardzo ważne są też relacje z naszymi sąsiadami, o których zapomnieliśmy z Czechami, Słowacją, Litwą, państwami skandynawskimi. (...) Polacy traktowani są jako głośny, a powinni być traktowani jako skuteczny i słuchany partner przy stole.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

polityka zagraniczna
prezydent2020
Bezpieczeństwo narodowe

Bezpieczeństwo narodowe to dzisiaj nie tylko czołgi, samoloty czy łodzie podwodne, których tak bardzo polskim siłom zbrojnym brakuje, to też bezpieczeństwo, rozumiane tak jak powinno w XXI wieku. To bezpieczeństwo naszych kont bankowych, naszych e-maili, naszych kont w mediach społecznościowych.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Wizja Europy

Jeżeli pytanie brzmi co znaczy Europa narodów i co to znaczy ojczyzna, to ja myślę Konstytucja, to ja myślę polskie prawo, które jest w Polsce, rónież przez prezydenta łamane, nie zmieniajmy konstytucji, zacznijmy ją stosować. Wypędźmy polityków z sądów, z samorządów z mediów publicznych.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

polityka zagraniczna
prezydent2020
Unia Europejska

Można mieć jednocześnie Europę i Polskę. Polska weszła do Unii Europejskiej, Europa weszła do Polski i to dobry interes dla Polaków jak choćby teraz w sytuacji globalnego kryzysu pandemii. Ale są też inne kryzysy: klimatyczne, militarne, łatwiej jest bronić się razem. Kiedy jestesmy razem, łatwiej jest sprostać różnym wyzwaniom. I bardzo dobrze pokazuje to przykład Unii Europejskiej, która teraz przeznaczy wielkie pieniądze na wsparcie polskich przedsiębiorców i polskich miejsc pracy. To bzdura, że Europa zaspała, zaspał nasz rząd.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

polityka zagraniczna
prezydent2020
Małżeństwa homoseksualne

Ustawa o małżeństwach homoseksulanych zostałaby przeze mnie odesłana do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, więc zawetowana.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

ustrój państwa
prezydent2020
Polityka społeczna

Potrzebujemy dzis dużej, głębokiej rozmowy o polityce społecznej państwa. Bo żyjemy w świecie fałszywych dylematów. Albo 500+ albo demokracja, albo 500+ albo drzewa w Puszczy Białowieskiej, albo 500+ albo praworządność. Nie. Możemy mieć 500+, stać nas na to zasługujemy na to żeby mieć i 500+ i dobrą ochronę zdrowia, która należy się nam z 68 art. Konstytucji, żebysmy byli z niej zadowoleni, porządnie opłacanych nauczycieli.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-05-07

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus: edukacja

Czy będzie egzamin ósmoklasisty czy nie będzie, czy będą matury czy ich nie będzie, to jest całe ich życie. Czy nie można podjąć radykalnej decyzji zmieniamy organizację roku szkolnego w tym roku, bo mamy klęskę jakiej nie mieliśmy od kilkudziesięciu lat.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-24

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
edukacja
Koronawirus: propozycje

Przedsiębiorstwom które zostały pozbawione możliwości działania, nic nie da odłożenie płatności danin, jeśli nie będą miały pieniędzy. Nie wolno dziś również formalnie różnicować osób na etacie od samozatrudnionych albo pozostających na umowach cywilnych, dla których pomoc ograniczona jest do jednorazowych wypłat. (...) Jutro rząd ma przyjąć ostateczny kształt programu pomocowego, jednak analiza dostępnych już założeń wskazuje, że nie zapewni on wystarczającego dopływu środków do gospodarki, a jednym z jego celów jest osłona nie najlepszego stanu finansów publicznych. (...) Rządowy program w wielu punktach łamie zasadę solidarności społecznej, faworyzując mocniejszych, nie dbając o słabszych. Proponuje na przykład obniżenie czynszu sklepom w dużych galeriach, ale zapomina o kilkuset tysiącach małych przedsiębiorstw handlowych. Polska gospodarka wypracowała silną pozycję na światowej mapie. Jeśli chcemy, aby po kryzysie wróciła na ścieżkę szybkiego rozwoju, musimy dziś zapewnić jej płynność. 1. Bank Gospodarstwa Krajowego powinien zostać dokapitalizowany kwotą 30 miliardów złotych, które rząd chce przeznaczyć na zbędne w tej chwili inwestycje. Przy pomocy systemu szybkich kredytów część tej kwoty powinna trafić jak najszybciej do firm, w celu finansowania kapitału obrotowego. Dzięki temu przedsiębiorstwa będą mogły zapewnić ciągłość zatrudnienia i finansować wzajemne zobowiązania handlowe. Druga część powinna trafić do samorządów, które dzięki temu będą mogły finansować lokalne programy pomocowe, jak np. zwalnianie przedsiębiorców z czynszów. 2. Skarb Państwa powinien dokapitalizować ZUS, żeby w zdecydowany sposób mógł on finansować zasiłek pomocowy na zasadzie pełnopłatnego L4. Może je wystawić każdy pracodawca dla rodziców dzieci do lat szesnastu, nie ośmiu, na czas zamknięcia szkół. 3. Fundusz Gwarancyjny Świadczeń Pracowniczych powinien otrzymać dofinansowanie z Funduszu Pracy, żeby w zdecydowany sposób mógł przejąć na siebie wynagrodzenia pracowników w tych firmach, które straciły większość przychodu, bez różnicowania formy tego zatrudnienia. Jest rzeczą oczywistą, że przynajmniej na sześć miesięcy państwo musi zawiesić obowiązek odprowadzania wszelkich danin – od podatków, po składki emerytalne i na opiekę zdrowotną. Priorytetem musi być ratowanie płynności finansowej, bez której czeka nas lawina upadłości. Apelujemy o niezwłoczną rewizję budżetu, bo efektywna pomoc wymaga zwiększenia długu publicznego.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-23

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Koronawirus: gospodarka

To nie jest kwestia pomocy teraz dla przedsiębiorców, to jest kwestia czy państwo ma instynkt samozachowawczy. Tej gotówki tam jest około 60 miliardów tak naprawdę w całym pakiecie. Natomiast tu się powinno zrobić rewizję budżetu, tu się powinno wpompować, kosztem długu, potężne pieniądze do gospodarki i powinno się wreszcie rozbudować program testów bo to bym nam pokazało realną skalę problemu.

Źródło: audycje.tokfm.pl

Data obietnicy: 2020-03-23

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Koronawirus: testy

Potrzebujemy w Polsce wykonywać znacznie więcej testów na obecność COVID-19, niż wykonuje się obecnie. (...) W Niemczech do tej pory wykryto ponad 26 tysięcy przypadków zakażenia. W Polsce - 649. Czy to faktyczna liczba zakażonych? Obawiam się, że bez powszechnego dostępu do testów nie da się tego odpowiedzialnie stwierdzić.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-23

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: kampania

Zawiesiłem agitację czyli rozdawanie ulotek materiałów wyborczych, produkcję banerów i te wszystkie rzeczy, które wiążą się z nakłanianiem do głosowania na mnie natomiast nie zawiesiłem kampanii wyborczej, kampania trwa nie została zamrożona (...) czekamy aż zostanie przełożona data wyborów, natomiast nie mam zamiaru przestać komentować rzeczywistości politycznej w której uczestniczę. (..) to jest karykatura kampanii.

Źródło: go.tvn24.pl

Data obietnicy: 2020-03-20

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: koperta życia

Chcemy, żeby akcje, które razem z Wami podejmujemy, długofalowo zmieniały nas i Polskę i sprawiały, że będziemy bezpieczni nie tylko na najbliższe tygodnie, ale na pokolenie. Dlatego przygotowaliśmy 16 tysięcy Kopert życia, które trafią do Waszych domów. Koperta życia to informacyjna karta medyczna przedstawiająca historię przebytych chorób, zażywanych leków czy posiadanych alergii. Taką kartę w zabezpieczonej, zafoliowanej formie przechowuje się w domowej lodówce.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-19

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: tarcza antykryzysowa

Pakiet pomocowy, szumnie określony mianem „tarczy antykryzysowej” jest niski w porównaniu do tego, co swoim obywatelom proponują Francuzi, Hiszpanie czy Niemcy. Zachodnie pakiety opiewają na 15% do 20% PKB, podczas gdy polski rząd z prezydentem na czele wychodzą z założenia, że Polakom wystarczy 10%. Powstaje pytanie dlaczego polski pakiet jest skromniejszy niż te zachodnie? (...) 7,5 mld zł dla ochrony zdrowia to dobra zapowiedź – szczególnie, że jeszcze półtora tygodnia temu rząd nie był skory dołożyć na ten cel znacznie mniejszej kwoty. (...) To dobrze, że rząd stara się dbać o osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale przerzucanie 40% kosztów tej ochrony na pracodawców może się skończyć tym, że te pieniądze nigdy nie zostaną wypłacone pracownikom bez winy pracodawców. (...) Co z osobami samozatrudnionymi? Co z tymi, którzy codziennie pracują w oparciu o umowy zlecenie i umowy o dzieło? W tych sytuacjach jest według GUS łącznie ponad dwa i pół miliona Polaków! Dlaczego im należy się wyłącznie 80% płacy minimalnej, czyli ok. 1500 zł na rękę? Takie pieniądze doprowadzą do drastycznego obniżenia stopy życiowej wielu z nich, wielu wprost wpadnie w ubóstwo! (...) Mglista jest też obietnica 30 miliardów złotych na inwestycje, bo rodzi pytanie na co konkretnie zostaną te pieniądze wydane. Czy na kolejne „sztandarowe” inwestycje tego rządu, jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej, czy może tym razem jednak na zaspokojenie rzeczywistych potrzeb tych regionów, które ucierpią najbardziej. Wzywam rząd do tego, aby jak najszybciej wskazał jasne i czytelne kryteria rozdziału tych środków, koniecznie we współpracy z samorządowcami. (...) Może warto wzorem Niemiec dokapitalizować tymi miliardami Bank Gospodarstwa Krajowego, dzięki czemu znacząco zwiększy się jego możliwość kredytowania przedsiębiorstw? Wówczas pożyczone gospodarce pieniądze wrócą i będą ponownie wykorzystywane, choćby na samorządowe projekty infrastrukturalne. (...) dlaczego rząd wciąż uporczywie nie chce objąć zasiłkami opiekuńczymi rodziców dzieci powyżej 8 roku życia, rodziców zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenie, umowy o dzieło.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-18

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Koronawirus: przyszłość

Trzeba będzie zacząć pracować nad lekcją dla państwa i społeczeństwa, jaką funduje nam dzisiaj ten wirus. To lekcja na wielu płaszczyznach. Zaczynając od tego, jak zorganizowane jest państwo. Państwo, które w okresie koniunktury rozdaje pieniądze nie zostawiając sobie rezerwy. Państwo, które zaniedbuje służbę zdrowia, zapomina o Obronie Cywilnej i strategicznych rezerwach. Państwo, które dzieli społeczeństwo według ostro zarysowanych podziałów partyjnych. Państwo, w którym kryzys pokazał konieczność objęcia równą ochroną ZUS wszystkich pracowników, niezależnie od tego, czy są na etacie, umowie-zleceniu czy samozatrudnieniu. Państwo, które musi odbudować służbę cywilną i odmrozić pensje w budżetówce, by zapewnić funkcjonowanie instytucji państwa. Mamy szansę lepiej zorganizować nasze państwo; mamy szansę przekonania wszystkich, że płyniemy w jednej łodzi i że współpraca oraz codzienna solidarność jest lepsza, niż wojny i konflikty. Dyskusja nad poprawą państwa po kryzysie nie powinna mieć partyjnych barw, bo ta dyskusja powinna łączyć, a nie bardziej jeszcze dzielić. Bezpartyjny prezydent byłby najlepszym patronem takiej dyskusji. Nie oblejmy tego egzaminu!

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-18

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: stan klęski żywiołowej

Patrząc na to co dzieje się dziś w polskiej polityce mam wrażenie jakbym się znalazł w samym środku jakieś paranoi: rządzący powtarzają, że nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. A z drugiej strony patrząc na granice, szkoły czy szpitale- stan nadzwyczajny mamy. Wzywam rządzących, wzywam Prezydenta i Premiera (...) żeby wprowadzili na terytorium RP stan nadzwyczajny, stan klęski żywiołowej.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 2020-03-17

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: działania

Uruchomiłem właśnie facebookową grupę "Solidarność 2020", by ułatwić kontakt pomiędzy tymi, którym epidemia ograniczyła (czasem prawie do zera) możliwość prowadzenia biznesu, a potencjalnymi klientami. Kupować nadal musimy. Ale może warto kupić od kogoś, kto stanął właśnie na krawędzi, i za chwilę będzie musiał zwalniać ludzi, zamykać interes. Kupić jedzenie z restauracji, która może teraz sprzedawać tylko na wynos, płytę artysty, któremu odwołano spektakle czy koncert. Wesprzeć lokalną księgarnię, która nie dorobiła się sklepu online, a teraz nikt do niej nie zagląda. Dogadać się z lokalnym fryzjerem. Już widać i słychać, jakie dramaty szykują się w małym polskim biznesie. Rząd MUSI zadziałać natychmiast (a ja będę go z tego rozliczał).

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-17

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Koronawirus: wybory

Jako obywatel podpisuje się pod apelem o przeniesie terminu wyborów prezydenckich na jesień 2020 roku z powodu stanu nadzwyczajnego i zachęcam do tego innych.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 2020-03-17

prezydent2020
koronawirus
ochrona zdrowia
Koronawirus: kampania

To pierwsze polskie wybory w cieniu epidemii. Sytuacja absolutnie wyjątkowa, wymagająca odważnych działań i decyzji, ale też troski i empatii. Słucham Was, więc wiem, że potrzebujecie dziś informacji, otuchy i pomocy, a nie wyborczych „przekazów dnia”. Zawieszam dziś wyborczą agitację. Dość krygowania się, sprawdzania, co zrobią inni kandydaci, co robi PiS. Wypełniłem wszystkie ustawowe warunki, pozostaję kandydatem na prezydenta. Nie rezygnuję ze startu. Wrócę do regularnej kampanii, gdy tylko sytuacja się unormuje. Termin wyborów powinien zostać przełożony. Narzędziem do tego jest formalne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, który de facto i tak już został w Polsce wprowadzony. Nie skompletujemy za tych kilka tygodni obsady komisji wyborczych. Frekwencja, za te niespełna dwa miesiące, wyniesie może kilkanaście procent. Mielibyśmy więc w Polsce wyborczą wydmuszkę. I taki też potem mandat nowego prezydenta. Pusty. Bez treści. Bez wagi.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-16

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: praca

Należy natychmiast przygotować Pakiet Antykryzysowy dla Przedsiębiorców i Pracowników, dotyczący zwłaszcza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, bo to one są siłą napędową naszej gospodarki. (1) Zawieszenia płatności przez małych i średnich przedsiębiorców wszelkich danin publicznych i wstrzymanie płatności kredytów bankowych w najbliższych miesiącach. (2) Wstrzymania wszelkich zmian prawnych w zakresie prawa podatkowego i danin publicznych do końca roku, by zapewnić przedsiębiorcom stabilność, co pozwoli im skoncentrować się na prowadzeniu firm. (3) Natychmiastowego rozpoczęcia rozmów z bankami o uruchomieniu specjalnych kredytów pomostowych dla firm, którym grozi poważny spadek dochodu. Kredyty te do połowy 2021 roku powinny być zwolnione od naliczania odsetek, dodatkowo ich spłata powinna zacząć się dopiero po tej dacie. (4) Pokrycia pełnego wynagrodzenia pracownikom, niezależnie od wielkości firmy, w której są zatrudnieni i formy umowy, w wypadku zmniejszenia wynagrodzenia lub jego utratę z powodów związanych z epidemią. Szczególną troską należy otoczyć osoby zatrudnione w oparciu o umowy zlecenia i umowy o dzieło, bo nie posiadają pełnych uprawnień socjalnych i ubezpieczeniowych. Szczególne wsparcie należy skierować do pracowników branż kulturalnej, gastronomicznej, transportowej czy turystycznej, którzy najmocniej odczuwają kryzysową sytuację. (5) Zaoferowania szeroko zakrojonego wsparcia tym pracownikom, którzy z uwagi na zakres swoich obowiązków nie mogą się zająć dziećmi w czasie, gdy szkoły są zamknięte. Mam tu na myśli osoby zatrudnione w służbie zdrowia, policji i straży miejskiej, pracowników transportu, aptek czy sklepów spożywczych, czyli tych wszystkich, którzy zapewniają prawidłowe funkcjonowanie państwa i społeczeństwa w kryzysie. Sfinansowanie takiego programu powinno obejmować m. in.: (a) Dokonanie przesunięć w budżecie Państwa, na przykład poprzez wstrzymanie dwumiliardowej dotacji dla TVP i wstrzymanie finansowania Fundacji Narodowej. (b) Rozważenie przesunięcia środków z Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego.Ponadto apeluję do rządu o przeprowadzenie jak najszybszych konsultacji społecznych z Radą Dialogu Społecznego i przedstawicielami samorządów, którzy najlepiej rozumieją problemy lokalnych rynków. Będę z uwagą obserwować w jaki sposób rząd będzie chciał wydać ponad 7 mld EUR jakie Polska przypuszczalnie otrzyma z UE w przyszłym tygodniu.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-14

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Relacje z Ukrainą

Nieprzestrzeganie praw człowieka w Rosji to nie jest wyłącznie wewnętrzną sprawą tego kraju. Kilka dni temu do szło do ekstradycji z Polski młodej Czeczenki. To absolutny skandal, bo nie brakuje przecież danych pokazujących co może ją tam spotkać.Takie sytuacje nigdy nie powinny się zdażać. Natomiast Rosja jest naszym sąsiadem i musimy z nią mieć relacje. A nie ułożymy ich chyba inaczej niż przez wzmocnienie naszej pozycji w Unii Europejskiej. Dla prezydenta Putina liczy się potencjał. Nie dobre intencje. Nie historia. Tylko potencjał. Nic więcej. (...) Najpierw jednak chciałbym zrobic coś, czego nie umiał Andrzej Duda, a co jest dla nas pilniejsze: zbudować dobre relacje z prezydentem Ukrainy. Suwerenna Ukraina to nasza racja stanu.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Data obietnicy: 2020-03-13

polityka zagraniczna
prezydent2020
Koronawirus: UE

EU a koronawirus Ze zdumieniem obserwuję wykorzystywanie epidemii #koronwirus do ataków na Unię Europejską. Powtarzanie kłamstw na ten temat przez część krajowych polityków i publicystów jest co najmniej nierozważne. (...) UE pomaga tam, gdzie jest do tego uprawniona – Komisja Europejska z posiadanych już środków przekaże krajom 25 mld euro na walkę z #koronowirus A Chiny? Rzeczywiście wysłały do Włoch wsparcie, ale każą sobie za nie zapłacić. Ciężar walki z wirusem NIE spadł na rządy poszczególnych krajów. Bruksela koordynuje działania państw. Dzięki UE @MorawieckiM i @SzumowskiLukasz mają pełne informacje o działaniu w innych krajach UE i mogą stosować odpowiednie rozwiązania w Polsce. To naprawdę smutne, że w sytuacji kryzysu część wpływowych osób próbuje zbić kapitał na podsycaniu paniki i antyeuropejskich nastrojów.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 2020-03-13

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Unia Europejska
Małżeństwa jednopłciowe

Nie zmieniłem zdania w tej sprawie. Ewentualną ustawę w tej sprawie odeślę do Sejmu. (...) W takich sprawach nie można decydować jednym poselskim głosem. Niech to uchwali trzy piąte, niech Polacy pokażą, że naprawdę chcą takiej zmiany.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Data obietnicy: 2020-03-13

ustrój państwa
prezydent2020
Unia Europejska

Mam poczucie, że dogadałbym się z prezydentem Emmanuelem Macronem, który po brexicie buduje sobie nową opowieść o przywództwie w UE i wysyła sygnały o reaktywacji Trójkąta Weimarskiego. Nie możemy opierać naszej polityki zagranicznej wyłącznie na relacjach z Waszyngtonem Donalda Trumpa i kompletnie abdykować z roli w UE. Nowy prezydent Rzeczpospolitej będzie miał mnóstwo roboty by powiązać nitki porozrywane tym głośnym krzykiem, wstawaniem z kolan (...) W czerwcu będzie szczyt UE na który Polska musi przywieżć trzy wielkie tematy: praworządność, sensowne wejście ramy finansowe 2021-2027, kiedy dostaniemy kilkadziesiąt miliardów mniej z funduszy spójności i decyzję czy wchodzimy do zielonego łądu czy nie.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Data obietnicy: 2020-03-13

polityka zagraniczna
prezydent2020
Koronawirus: kościół

Kościół - Kościół reaguje za późno w sprawie koronawirusa. Opakowuje decyzje w słowa "zachęcamy", "usilnie nalegamy", a jesteśmy w stanie epidemii.

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 2020-03-12

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: procedury

Bezpieczeństwo narodowe to solidarna odpowiedzialność nas wszystkich. Dzisiaj #WHO ogłosiła światowa pandemię #koronowirus powinnismy działać według procedur wypracowanych lata temu a nie w czasie kryzysu. Powinniśmy dążyć do państwa, które przygotowuje się na takie kryzysy.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 2020-03-12

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: przedsiębiorcy

Sytuacja pogarsza się nie tylko jeżeli chodzi o liczbę osób zakażonych wirusem, pogarsza się sytuacja w wielu polskich przedsiębiorstwach, w polskich domach. Już teraz piszą do nas przedsiębiorcy, że potrzebują zwolnienia z płacenia składek ZUS, już teraz potrzebują bardzo realnego wsparcia branże usług, artyści, wszyscy ci którzy prowadzą hotele, gastronomię, ci którzy żyli ze zleceń, których teraz nie są w stanie wykonywać, to są wszystko ludzie, którzy za tydzień lub dwa staną przed poważnymi ekonomicznymi konsekwencjami. Rząd musi uch zauważyć.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-12

prezydent2020
ochrona zdrowia
gospodarka i energetyka
koronawirus
Koronawirus: rząd

Wytłumaczcie nam proszę [rządzący - przyp MPW] dlaczego w Polsce przeprowadza się tak mało testów na obecność koronawirusa? (...) Większość krajów prowadzi ich dziesiąt albo set razy więcej. Przypuszczam, że może to być związane z brakami materiałowymi, a może z niedostateczną organizacją tej sytuacji kryzysowej.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-12

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: wybory

Wybory - Czy należy przełożyć wybory? - Dzisiaj widzę, że jest więcej przesłanek. Może być problem z obsadzeniem obwodowych komisji wyborczych, ludzie nie będę mogli skorzystać ze swojego prawa. Musiałby zostać wprowadzony stan wyjątkowy.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 2020-03-12

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: propozycje

Postulujemy by Biuro Bezpieczeństwa Narodowego stało się nowoczesnym centrum zarządzania o edukacji bezpieczeństwem Polaków. Mamy nowe wyzwania cyberbezpieczeństwo i zagrożenie epidemiologiczne. Powinniśmy organizować się przed szkodą a nie w momencie kiedy ta szkoda występuje.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 2020-03-12

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
bezpieczenstwo i obronność
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Zadaniem nowego prezydenta powinno być przeformatowanie Biura Bezpieczeństwa Narodowego aby z tego z czym kojarzy się dzisiaj czyli wyłącznie z departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi stało się nowoczesnym centrum zarządzania i edukacji bezpieczeństwem Polaków. Dzisiaj mamy nowe wyzwania, to nie tylko rakiety i czołgi, to cyberbezpieczeństwo, to zagrożenie epidemiologiczne, to są wszytskie te rzeczy których powinniśmy się uczyć przes szkodą, a nie w momencie kiedy ta szkoda występuje.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-12

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Prokurator generalny

Trzeba rozdzielić funkcję prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 2020-03-12

ustrój państwa
prezydent2020
Trybunał Stanu

Jeżeli Zgromadzenie Narodowe podejmie decyzję, żeby postawić Andrzeja Dudę przed Trybunałem Stanu, to ja się Rejtanem rzucał nie będę, niech działają procedury państwa.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 2020-03-12

ustrój państwa
prezydent2020
Samorząd

Wsparcie polskiej samorządności uczyniłem jednym z filarów mojej wizji prezydentury, którą opublikowałem już pierwszego dnia kampanii. Jeśli zostanę wybrany na prezydenta, nie podpiszę żadnej ustawy, która naruszałaby kompetencje lub system finansowania samorządów. Zainicjuję też działania mające na celu wspieranie finansowe i organizacyjne lokalnych wspólnot, w tym wspólnot wiejskich. Będę pozostawał w stałym kontakcie z samorządowcami, w tym z sołtysami. Będę konsultował z Państwem swoje decyzje, a także uczył się, jak być skutecznym liderem wspólnoty.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-11

ustrój państwa
prezydent2020
Koronawirus: wybory

Powinniśmy być świadomi tego, że przekładanie wyborów to jest opcja atomowa, po którą powinno się sięgnąć w ostateczności, ale jestem przekonany, że jeżeli pojawi się problem z obsadzaniem komisji wyborczych, bo to o to chodzi, nie będzie kim ich obsadzić, nie będziemy w stanie zbudować sensownego systemu.

Źródło: radiopoznan.fm

Data obietnicy: 2020-03-11

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: Kościół

Kościół katolicki Mam bardzo gorący apel do mojego kościoła katolickiego żebyście wreszcie drodzy biskupi podjęli decyzje, które powinniście podjąć (...) od tej pory komunia tylko na rękę (...) przeformułowanie spowiedzi, jeżeli jesteśmy na mszy staramy się zachować bezpieczny dystans od siebie i zastanówmy się czy na te kilkanaście tygodni nasza pobożność, nasza religijność nie mogłaby się realizować na inne sposoby. Każde skupisko ludzkie jest teraz potencjalnym zagrożeniem. (...) Nie będę wzywał do zamknięcia kościołów bo to nie jest kompetencja polityka, natomiast proszę by Ci którzy za to odpowiadają, czyli biskupi, sformułowali jasny komunikat. (...) świat się nie skończy jeśli na kilkanaście tygodni zmienimy swoje przyzwyczajenia.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-11

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: kampania

Polityka jest od tego, żeby służyć ludziom (...) Przechodzimy więc z moją kampanią na full w tryb społecznego działania, z którego wyrosłem, i który jest moim domem. 1. Od poniedziałku [16.03.2020 - przyp MPW] tutaj, na moim profilu, CODZIENNIE wspaniały Przemek Staroń będzie doradzał rodzicom, jak wykorzystać twórczo czas pobytu w domu (...) 2. Od DZIŚ [11.03.2020 - przyp MPW] też tutaj (a później na YT) - regularne livechaty, na których będzie można zadawać pytania internistom, pediatrom, prawnikom, psychologom dziecięcym, prawnikom. (...) 3. Wszystkie 16. biur lokalnych Ekipa Szymona zmienia się w centra pomocy. Nasi wolontariusze - na ile tylko wystarczy im sił - będą przyjmowali zgłoszenia od osób starszych, czy potrzebujących, którym trzeba będzie pomóc w zakupach, czy sprawach na mieście. Tak by nie ryzykowali kontaktu z dużymi skupiskami ludzkimi. Zrobimy tyle, ile będziemy mogli, więc apelujemy też: dołączcie do nas!

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-11

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Strategia klimatyczna

Nic nie zyskaliśmy na tym, że polski rząd nie zapisał się do zielonego ładu i tak się będziemy musieli prędzej czy później zapisać, bo teraz pieniądze z Unii będą nie z funduszy spóności, tylko z pieniędzy na klimat i środowisko a my bez pieniędzy unijnych nie przeprowadzimy tej transformacji energetycznej solidarnie.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Data obietnicy: 2020-03-10

prezydent2020
polityka klimatyczna
Emerytury

Wiek emerytalny należy podnieść? Nie ma większości, która zdecyduje się podwyższyć wiek emerytalny. Trzeba zachęcać Polaków do jak najdłuższego pracowania i składkowania oraz rozbudować system realnych zachęt. Nie tylko tłumaczyć ludziom, że im krótsza praca, tym niższa emerytura, ale że to się realnie opłaca. Bardzo potrzebujemy składkowiczów.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 2020-03-09

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus: gospodarka

Epidemia sprawia, że ludzie rzadziej wychodzą z domów, odwiedzają sklepy, jeżdżą, latają, biorą udział w wydarzeniach, odwołuje się targi, struktura popytu zmienia się na kryzysową. Wielu przedsiębiorców miało część łańcucha dostaw w Chinach, wielu do Chin sprzedawało. Polski rząd powinien w tej sytuacji precyzyjnie monitorować sytuację. Poza tym powinien być gotów na to, że jeśli wystąpią braki w zatrudnieniu, bo jakaś część pracowników będzie przechodziła kwarantannę, przejąć na siebie finansowanie pierwszego miesiąca zwolnienia. Powinno też już być opracowywane wsparcie polskich przedsiębiorców, jeśli ta sytuacja by się zaogniała w postaci odroczenia niektórych danin, czyli podatków, składek na ZUS, bo polskie firmy mogą się znaleźć w bardzo trudnej sytuacji, zwłaszcza te małe i średnie.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 2020-03-09

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
gospodarka i energetyka
Koronawirus

Podjąłem wraz z moim sztabem decyzję o diametralnej zmianie sposobu prowadzenia naszej kampanii wyborczej. Od dziś, aż do odwołania, nie będziemy organizować dużych spotkań z wyborcami czy wolontariuszami, będziemy unikać większych zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach i jeszcze więcej energii włożymy w to, by kontaktować się z naszymi wyborcami poprzez Internet i media.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-09

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: propozycje

Nawołuję do podjęcia konkretnych działań. I. Wzywam rząd RP do efektywniejszej współpracy z SAMORZĄDOWCAMI (...) II. Wzywam moich współkandydatów do tego, by podjęli podobne środki jak nasz sztab i również zmodyfikowali swoje kampanie (...) III. wzywam stacje telewizyjne do modyfikacji sposobu realizacji swojej misji informacyjnej i umożliwienia sztabom większego kontaktu z wyborcami.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-09

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Finansowanie służby zdrowia

Pieniędzy na to, co zrobić musimy, możemy spokojnie szukać gdzie indziej. Roczny budżet Kancelarii Premiera w 2015 wynosił 125 mln, dziś jest o 153 mln wyższy. Na prezydenta wydajemy o 30 mln rocznie więcej, na KRRiTV – 37 mln więcej, na IPN – 173 mln więcej, na Kancelarię Senatu – 133 mln więcej, Kancelarię Sejmu – 122 mln więcej, na CBA – 98 mln więcej, itd. itp. etc. Teraz 2 miliardy złotych poszło na partyjne media publiczne. To dziurawe wiadro trzeba natychmiast zacząć łatać, a wtedy może się okazać, że zamiast robić program „100 milionów plus dla moich partyjnych kolegów", możemy uzbierać pierwszych parę miliardów na rozpoczęcie systemowej reformy ochrony zdrowia.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 2020-03-08

ochrona zdrowia
prezydent2020
Samorząd

Kładę „samorządowe weto" dla wszystkich ustaw, które będą dalej odbierać samodzielność, czyli pieniądze i kompetencje samorządom. Zamierzam sprawować ten urząd według pragmatycznego klucza i nie będę miał problemu z tym, że PiS ogłosi coś jako swój sukces, jeśli tylko rzeczywiście będzie on służył Polakom.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 2020-03-08

ustrój państwa
prezydent2020
Pomoc psychiatryczna

Jak zostanę prezydentem, zaproponuję systemowe rozwiązanie w zakresie fachowej pomocy psychiatrycznej.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 2020-03-06

ochrona zdrowia
prezydent2020
Samorząd

Dziś ogłosiłem weto samorządowe. Powiększa się luka oświatowa Coraz nowe kompetencje są przenoszone z samorządu do Wojewody. Podobno już jest projekt zniesienia powiatów i zastąpienia ich kolejnym urzędem rejonowym, który będzie elementem administracji centralnej. Np. fundusz drogowy: zdecydowana większość projektów, które przechodzą trafia do samorządów w których rządzi PiS. To tak się wykańcza polską samorządność. Samorządowcy wiedzą to doskonale i muszą mieć rzecznika w osobie prezydenta. Dlatego Senat powinien być izbą samorządową. Senat sprawdzałby czy prawo, które przechodzi przez Sejm rzeczywiście przechodzi test samorządności. Ale nie mamy tego, dlatego powołam Radę Samorządową, która będzie konsultować ustawy (...) będę wetować każdy zakus na samorządność.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-04

prezydent2020
ustrój państwa
administracja państwowa i samorząd
Węgiel i inne źródła energii

2050 rok stawiam sobie jako datę kiedy Polska się zdekarbonizuje, w której z miksu energetycznego zniknie węgiel, ale też zniknie gaz ziemny, to bardzo ambitne wyzwanie. Mam świadomość ze nauka oczekuje od nas zebyśmy to zrobili szybciej w 2030 r. w 2040 r., obawiam się jednak że w obecnym stanie może to nie być realne, ale chce zadeklarować, że będę wspierał każdego kto będzie starał się tę datę skrócić żebyśmy weszli na drogę zrównoważonego środowiskowego rozwoju.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-03

prezydent2020
polityka klimatyczna
Węgiel i inne źródła energii

Energia jądrowa jest technologią przestarzałą, jeśli mozna tak powiedzieć, jest wodochłonna, jest kosztowna (...) natomiast jeżeli zdarzyłoby się tak, że polski rząd uchwaliłby ustawę która w sensowny sposób wprowadziłaby w Polsce siłownię jądrową, to ja bym takiej ustawy nie zawetował, jako mniejszego zła (...) być może uda nam się uniknąć atomu, ale jeżeli nie uda nam się uniknąć to atom jest lepszy niż węgiel i gaz ziemny.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-03

prezydent2020
polityka klimatyczna
Polityka migracyjna

My w tej chwili jesteśmy w bardzo poważnej sytuacji w związku z tym co dzieje się teraz na granicy turecko - greckiej, z szantażem, który prezydent Turcji wykonuje na UE otwierając granice dla uchodźców, którzy do tej pory przebywali w Turcji, to pokazuje jak niewiele zrobiliśmy jako UE i jako Polska od 2015 r, od ostatniego kryzysu, zapłaciliśmy Erdoganowi żeby rozwiązał ten problem za nas, a on w tej chwili stawia nas w szachu grożąc, że wypuści tysiące ludzi, którzy będą szukać schronienia w UE. Polska powinna wypracować długofalową politykę emigracyjnę, włączyć się natychmiast w solidarne działania UE, współtworzyć europejski plan Marschalla, który pomoże rozwiązać ten kryzys (...) i po trzecie rozważyc przyjęcie tych, którzy wymagają pomocy medycznej albo innego wsparcia w ramach np. korytarzy humanitarnych.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-03

polityka zagraniczna
prezydent2020
Strategia klimatyczna

Narodowa Rada Klimatyczna, którą powołam, będzie oceniała każdy projekt ustawy i każdą usta która trafi na biurko Prezydenta. Jeżeli dana ustawa nie będzie współgrała z celami środowiskowymi, jak chocby neutralność klimatyczna Polski do 2050 r. to spotka się z zielonym wetem prezydenta. To zielone weto będzie dotyczyło nie tylko obszaró związanych z emisją CO2, będzie też dotyczyło kwestii związanych z podażą wody w Polsce (...) Czerwona karta dla awszytskich którzy chcielby w Polsce emisje zwiększać, eksploatować środowisko nad miarę.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-03-03

prezydent
polityka klimatyczna
Węgiel i inne źródła energii

W moim programie podaję kierunek, w którym należałoby iść. Czyli ustalamy 2050r. jako referencyjny, jeśli chodzi o dekarbonizację w Polsce. (...) Żeby wygaszać kopalnie trzeba najpierw ograniczyć import węgla. Trzeba też wesprzeć transfery miejsc pracy ze starego do nowego sektora. Trzeba stawiać na rozproszoną produkcję energii - na poziomie gmin i powiatów. Proszę pamiętać, że będziemy mieli do dyspozycji 1 mld euro z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a jeśli dołączymy do Zielnoego Ładu, ta kwota się podwoi.

Źródło: www.wprost.pl

Data obietnicy: 2020-03-02

prezydent2020
polityka klimatyczna
Polityka sąsiedzka

Jednym z głównych obszarów polityki zagranicznej jest dla mnie polityka sąsiedzka. Moją pierwszą podróż odbędę na Ukrainę, aby przywrócić Polsce należne miejsce w prowadzeniu polityki wschodniej w UE. Kolejną ważną kwestią jest wzmocnienie pozycji Trójkąta Weimarskiego.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 2020-02-28

polityka zagraniczna
prezydent2020
Emerytury

Składki na ZUS powiny być obowiązkowe, gdybyśmy wprowadzili doborwolność, moglibyśmy zacząć się borykać z tym że będą osoby bez świadczeń, bo tak im się ułożyło zycie. ZUS nigdy nie zbankrutuje, bo musiałaby zbankrutować RP (...) powinniśmy zachęcać jak największą grupę Polaków do jak największego składkkowania (...) jeżeli pracujesz dłużej to Twoja emerytura jest jeszcze wyższa (...) jeżeli pojawiają się pomysły obniży wiek emerytalny, powinniśmy ludziom mówić ze są dwa końće tego kija, że obniżamy wiek emerytalny, ale zawsze oznacza to niższą emeryturę (...) mamy w Polsce mnóstwo ludzie którzy mogliby skłądkować do ZUSu ale nie stwarza się im mozliwości. Mamy w Polsce grupe około pół miliona kobiet które mogłyby pracować i składkować, gdybysmy państwo stworzyło im trzy możliwości: łątwiejszej omunikacji, łatwiejszy dostęp do żłobków czy przedszkolenj i elestyczny czas pracy. Każdy płatnik w ZUSie jest na wagę złota.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-28

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Podatki

Podpisałbym podatek dochodowy 40% od najbogatszych, o ile nie destabilizowałby on inwestycji, itd.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-27

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Podatki

Jestem za utrzymaniem obecnego systemu podatkowego, bo się sprawdził. Kwota wolna od podatku, podobnie jak progi powinna byc waloryzowana.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-27

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytury

Polska starzeje się i się wyludnia. Za 30 lat będzie nas 30 mln. Nie chcę myśleć na emerytury ilu osób będzie musiało zapracować moje dziecko. Żeby mu pomóc - muszę pracować dłużej. Dla mnie to kolejna odsłona niezbędnej dziś rozmowy o solidarności międzypokoleniowej (...) Trzeba jednak wykonać najpierw wielką pracę, żeby wytłumaczyć ludziom, że to jest w ich własnym i ich własnych dzieci najczystszym finansowym interesie. A nie rzucać ekonomicznym dogmatem, a później wyższościowo prychać, że ludzie nie rozumieją.(...) Nie podpisałbym ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 2020-02-27

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus: solidarność

Pamiętajcie prosze o jeszcze jednym wymiarze tej sytuacji, solidarności takiej zwykłej ludzkiej (...) wiemy, że ten wirus jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych, zapytajcie czy potrzebują pomocy, żeby nie musiały wychodzić z domu, żeby nie narażać się na zakażenie, może można im zrobić zakupy (...) mycie rąk to jest akt solidarności międzyludzkiej (...) jeżeli są objawy przeziębienia to nie rozsiewać ich wokoło.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-27

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Koronawirus: rząd

Zobaczymy jak rząd poradzi sobie, bo tu będzie konkretna opowieść na koniec dnia (...) będą łózka OIOMowie czy nie będą, będą respiratory czy nie będą, będą maski czy nie będą (...) w takiej sytuacji żadnej władzy nie życzę źle i będę trzymał kciuki żeby się udało.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-27

prezydent2020
ochrona zdrowia
koronawirus
Relacje z Ukrainą

Niejasne są dla mnie obecne relacje polskich władz z Ukrainą, a przecież jej suwerenność to nasza racja stanu. Jako prezydent postawiłbym sobie za cel zbudowanie jak najszybciej dobrych osobistych relacji z prezydentem Ukrainy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Data obietnicy: 2020-02-25

polityka zagraniczna
prezydent2020
Podstawowe problemy służby zdrowia

Pierwsze pożary do ugaszenia to psychiatria dziecięca, onkologia, psychogeriatria i brak pielęgniarek.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-18

ochrona zdrowia
prezydent2020
Węgiel i inne źródła energii

Jest dla nas w większości jasne, ze w Polsce musi sie dokonac solidarna transformacja energetyczna, dlatego, że żyjemy w takich czasach w jakich żyjemy. To nasze pokolenie musi sobie z tym problemem poradzić. Musimy nakreslic umowy społeczną o tym jak ochronić tych którzy na odejściu od wegla straca - górników, pracowników przemysłu ciężkiego i prezydent tej umowy musi pilnowac. Musimy się zastanowić jak zmniejszyć import węgla, skoro polskie spółki węglowe ciągle mają hałdy węgla bo jeszcze ciągle mamy gospodarkę opartą na węglu i musimy go wykorzystać. Musimy się zastanowić jak włączyć góników w OZE i klastry energetyczne w budowe nowych rozproszonych ośrodków wytwarzania energii. Jestem przekonany, że dla tej wizji 30sto, 40sto letniej, znajdę na Śląsku wielu sprzymierzęńców. Zamiast dat, potrzebna jest droga.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-18

prezydent2020
polityka klimatyczna
Polityka migracyjna

Potrzebujemy długofalowej polityki imigracyjnej, po to by cudzoziemcy pomogli Polsce w rynku pracy, by zasilali system składek, by płacili podatki, by czuli się jak w domu, wrastali w społeczeństwo. Musimy zacząć pisać taką strategię juz - mam to w swoim zasobie programowym, przygotujemy taką propozycję i poddamy szerokim konsultacji społecznych. Musimy zrobić sensowną politykę na lata, bo prognozy mówią, że w 2050 r. Polska będzie liczyć 30 mln mieszkańców.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-17

polityka zagraniczna
prezydent2020
Podstawowe problemy służby zdrowia

Gdybym miał miliardy do wydania, to byłaby to służba zdrowia. I zacząłbym od ułożenia systemu, a potem ustaliłbym najpilniejsze wydatki, geriatria, choroby otepienne, tak na intuicję.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-13

ochrona zdrowia
prezydent2020
Inne z działu klimat

Proponuję by na każdym opakowaniu było oznaczenie do jakich śmieci ma to opakowanie trafic. Chodzi o to by segregacja śmieci nie wymagała wielkich elaboratów i instrukcji.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-13

prezydent2020
polityka klimatyczna
In vitro

Ja bardzo jasno mówię, że nie ukrywam tego, że zmieniłem zdanie o in vitro, po wielu rozmowach z osobami, które stosowały taką metodę.

Źródło: go.tvn24.pl

Data obietnicy: 2020-02-10

ochrona zdrowia
prezydent2020
Status weterena

Ustabilizowanie sytuacji kadrowej w jednostkach wojskowych, każdy żołnierz, funkcjonariusz i pracownik serwisu służący na misjach poza granicami kraju uzyskał status weterana."

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Emerytury

Dzisiejsza władza rozdaje pieniądze przyszłych emerytów i emerytek, uszczuplając Fundusz Rezerwy Demograficznej. Dlatego prezydent powinien otworzyć dyskusję nad skonstruowaniem na nowo Funduszu Bezpieczeństwa Pokoleń, który moglibyśmy wspólnie wpisać do Konstytucji, gwarantując nietykalność gromadzonych tam środków. Fundusz będzie zasilany częścią zysku spółek Skarbu Państwa, zysku Narodowego Banku Polskiego, a także co najmniej 0,5% składek na ubezpieczenie emerytalne. (...) Wiem dobrze, że (...) nie uświadczę w Sejmie większości gotowej podnieść jego granicę. To jednak nie zmienia faktu, że moglibyśmy rozpocząć poważną rozmowę o stworzeniu systemu realnych zachęt wspierających Polki i Polaków, którzy zdecydują się pracować dłużej. Taka dyskusja powinna odbywać się w duchu solidarności międzypokoleniowej. (...) Zamiast jednak decyzji ogłaszanych z góry, zacznijmy od ogólnopolskiego panelu obywatelskiego na temat bezpieczeństwa przyszłych pokoleń

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Walka z wykluczeniem

W Polsce nie prowadzi się, kluczowej dla każdej wspólnoty, debaty o wykluczeniu. Skutkiem tego jest sytuacja, w której ludzie wstydzą się prosić o pomoc i wielokrotnie do ostatniej chwili ukrywają problemy przed rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Zmieńmy tę sytuację, zmieńmy sposób mówienia o osobach wykluczonych z udziału w zyskach z polskiej transformacji. Oddajmy im głos, rozmawiajmy na partnerskich zasadach, słuchajmy, aby sami mogli podzielić się swoimi historiami, opowiedzieć, jakiej pomocy oczekują, co możemy dla nich zrobić. Jako prezydent, zamierzam włączyć ludzi doświadczających wykluczenia do dyskusji na temat realnego wymiaru solidarności. Pełnomocnik Osób Wykluczonych, Pełnomocnik Osób Wykluczonych, którego powołam, będzie na bieżąco monitorował regulacje i spotykał się z osobami doświadczającymi wykluczenia ze względu na status majątkowy, kryzys bezdomności, wiek, niepełnosprawność oraz ogólniej stan zdrowia, tożsamość psychoseksualną, wyznawaną wiarę oraz pochodzenie etniczne.

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Ekologia

Dobra moda na bardziej ekologiczne życie oznaczać będzie przesunięcie trendu z kupowania na naprawę rzeczy – ktoś tę pracę będzie musiał wykonać. Masowa produkcja nie pokryje wszystkich potrzeb, nie zmaleje więc zapotrzebowanie na produkty wykonane ręką fachowca. Warto skorzystać z potencjału najlepszych nauczycielek i nauczycieli – tysięcy polskich rzemieślniczek i rzemieślników. Powinniśmy zaangażować ich do odbudowy tego sektora edukacji.

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

edukacja
prezydent2020
Szkolnictwo

Nad jakością edukacji, nastawionej nie na osobisty sukces jednostki w rankingach, a na jej wszechstronny rozwój, powinna czuwać – marzenie, które moglibyśmy razem spełnić – Komisja Edukacji Narodowej. Byłaby to, powoływana przez wysoką kwalifikowaną większość posłów oraz senatorów, niezależna agencja, która zastąpi upolitycznione kuratoria oświaty.

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

edukacja
prezydent2020
500+

Jeżeli ja bym przygotowywał program 500 plus, to pewnie trochę inaczej bym go napisał. Zastanowiłbym się nad progami dochodowymi. Choć rozumiem też argumentację przedstawicieli rządu, że koszt obsługi kontroli tych progów dochodowych tak naprawdę jest niewspółmierny do zysków. uważam, że akurat ten program jest do zachowania. Ludzie go potrzebują i jakoś też czują, że to jest element pewnej sprawiedliwości.(…)

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wizja gospodarki

Sektor publiczny nie będzie sprawnie funkcjonował, jeśli dobrze mieć się nie będzie polska gospodarka. Rysujący się powoli na horyzoncie okres spowolnienia jeszcze w tym roku postawi przed nami nowe wymagania. Polscy przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie nie mogą bać się, że w tych warunkach staną się pierwszą ofiarą szukania przez rząd środków na utrzymanie transferów socjalnych. Rolą prezydenta jest przywrócenie stabilnej atmosfery prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególną troską powinien przy tym otaczać małe i średnie (często rodzinne) firmy, wytwarzające ponad 50 proc. naszego PKB – powinny one mieć stałe miejsce w udającym się w zagraniczne delegacje prezydenckim samolocie.

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kryzys wodny

W Polsce należy bez zwłoki ogłosić Kryzys Wodny i ustalić narodowy priorytet na rzecz odbudowy zasobów wodnych. W tej sprawie zwołałbym pierwsze posiedzenie Rady Gabinetowej. Należy pilnie wdrożyć program odbudowy zasobów wodnych oraz gromadzenia i oszczędności wody. Powinniśmy odejść od obecnie prowadzonej gospodarki wodnej, opierającej się na archaicznym schemacie budowy wielkich zapór i wałów przeciwpowodziowych oraz na kanalizowaniu rzek.

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

prezydent2020
polityka klimatyczna
Podstawowe problemy służby zdrowia

Kwestią, od której powinniśmy zacząć, jest ochrona zdrowia. Co do tego zgadzamy się wszyscy, ale czas porozumieć się co do warunków budżetowych i kadrowych, bez których nie dokonamy koniecznej zmiany. Jeśli pomimo angażowania przez wielu z nas poważnych środków w prywatną ochronę zdrowia, nie jesteśmy gotowi na wprowadzenie nawet symbolicznego współpłacenia za procedury medyczne, nie ma więc przed nami nnej drogi, niż realne zwiększenie budżetowych nakładów na ochronę zdrowia w inny sposób – na przykład poprzez ogłoszenie prezydenta wraz z Senatem referendum w sprawie zwiększenia składki zdrowotnej. Sprawy zdrowia to nasze być albo nie być, podobnie jak środowisko.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-07

ochrona zdrowia
prezydent2020
Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Zwoływana regularnie RBN, w której zasiada szeroka, a nie ograniczona do obozu aktualnej władzy, reprezentacja. stała rozmowa o naszym wspólnym bezpieczeństwie ze wszystkimi, od szeregowych oraz podoficerów, przez oficerów – młodszych i starszych, po specjalistów w zakresie nowych zagrożeń, ale także liderów wszystkich reprezentowanych w parlamencie frakcji politycznych. RBN powinno się stać ośrodkiem, w którym fachowy namysł nad bezpieczeństwem narodowym Polski łączy się z szukaniem pomysłów na to, w jaki sposób opowiedzieć Polkom i Polakom o tym, jak bezpiecznie żyć w świecie niestabilnym nie tylko politycznie, ale też klimatycznie, ekonomicznie, demograficznie. To musi być instytucja w pełni z XXI wieku.

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Bezpieczeństwo narodowe

O bezpieczeństwie narodowym powinnismy mysleć w wielu aspektach. Bo to nie jest tylko kwiestia zakupów dla polskiej armii, ale to jest cyberbezpieczeńswto, bezpieczeństwo epidemiologiczne, spoistość społeczna która rozbijana na 1000 sposobów, może sprawić ze zachwiane zostanie nasze poczucie bezpieczeństwa i niepodległość wręcz"

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Senat jako izba samorządowa

Moim marzeniem jest stworzenie równowagi ustrojowej poprzez nadanie Senatowi statusu izby samorządowej, reprezentującej gminy i powiaty.

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

prezydent2020
ustrój państwa
Unia Europejska i relacje z USA

Chce Polski mocno zakorzenionej w europejskiej wspolnocie, mającej dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, zauważającej że ma większych i mniejszych sąsiadów." "Jako prezydent, chciałbym stworzyć instrument konsultujący główne zagadnienia polityki europejskiej, obejmujący rząd i prezydenta, większość sejmową i opozycję, włączający także te polskie instytucje, które posiadają swoje biura lub przedstawicieli i przedstawicielki w Brukseli.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-07

polityka zagraniczna
prezydent2020
Węgiel i inne źródła energii

Będę wspierał każdy ruch w kierunku rozbudowywania rozproszonej, opartej na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), produkcji energii (morskie i lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne, “reanimacja” systemu prosumenckiego). W połączeniu z wydajnym systemem magazynowania energii, w najbardziej optymistycznym – ale realnym! – scenariuszu może to już w 2050 r. doprowadzić Polskę do poziomu 75 proc. energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, całkowitego wyeliminowania węgla z miksu, a domykania bilansu przy pomocy źródeł gazowych. Wydaje się, że ciężko będzie osiągnąć ten cel bez nowelizacji i uporządkowania ustawy o OZE, w czym mógłby pomóc rządowi i parlamentowi zespół moich ekspertów i ekspertek.

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

prezydent
polityka klimatyczna
Podstawowe problemy służby zdrowia

Nie rozwiążemy problemów z Podstawową Ochroną Zdrowia (POZ), jeśli utrzymamy system “stawki kapitacyjnej”, wypłacanej “od głowy” pacjenta, bez względu na to, czy się go leczy, czy nie. Trzeba odbiurokratyzować pracę lekarza, a także rozbudowywać metody telemedyczne (infolinie, wideoczaty z lekarzem), które odciążają system i doskonale sprawdzają się w prywatnej ochronie zdrowia. Niezbędne wydaje się dziś pilne wsparcie wysokoreferencyjnych placówek leczenia onkologicznego.

Źródło: holownia2020.pl

Data obietnicy: 2020-02-07

ochrona zdrowia
prezydent2020
Inne z działu klimat

Zamierzam powołać rzecznika praw zwierząt (...) Jeżeli Sejm uchwaliłby ustawę o zakazie hodowli zwierząt futerkowych, ja bym taką ustawę podpisał. Tym którzy z tego teraz żyją powinniśmy stworzyć ramy osłonowe.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-02-04

prezydent2020
Reforma szkolnictwa

Oświacie nie należy fundować kolejnej zmiany systemowej, bo po tym co przeszła, szczególnie za minister Zalewskiej, ptrzebne by jej były oklady z rumianku przez nastepne 20 lat. Uczniowie mówią, że gdyby Mickiewicz chodził do szkoły dzis to nic by nie napisał, tylko czytałby cały czas Kochanowskiego.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-01-23

edukacja
prezydent2020
Program nauczania

Trzeba rozszerzać pole na innowacje pedagogiczne, które są mozliwe w dzisiejszych rozwiązaniach. Zacznijmy od radykalnego odchudzenia coraz bardziej szczegółowej podstawy programowej, która czyni z nauczycieli i nauczycielek bezwolnych biurokratów i biurokratki Ministerstwa Edukacji Narodowej. „Nauczanie” musi zostać zastąpione przez „uczenie się”. Polska szkoła, wymęczona absurdalnymi reformami ostatnich lat, potrzebuje otwartości na innowacje edukacyjne, odejścia od chorej rywalizacji, zabijającej w młodych ludziach to, co w nich najlepsze. Państwo musi zaufać, że nauczycielki i nauczyciele wraz z rodzicami i samorządami, lepiej, niż odgórne nakazy ukształtują praktykę nauczania.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-01-23

edukacja
prezydent2020
Strategia klimatyczna

Ochrona klimatu Będzie moim absolutnym priorytetem. Bo gdy brakuje wody (a w Polsce jest jej tyle, co w Egipcie, a w 2019 w wielu powiatach padało tyle, ile w Maroku), „lewak” i „prawak”, katolik i ateista, cierpią dokładnie tak samo. Bo solidarność międzypokoleniowa to nasz obowiązek.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-01-19

prezydent2020
polityka klimatyczna
In vitro

In Vitro. Tak. Czyli obecna ustawa. I jeśli są pieniądze - wspieramy z budżetu. A przy tym nadal spokojnie rozmawiamy, w gronie etyków, lekarzy o statusie tzw. „zarodków nadliczbowych”. Bo choć obecna regulacja to epokowy postęp (pamiętam niedawne czasy, w których procedurę in vitro regulowała ustawa o działalności gospodarczej), to nadal wielu z nas - przy wsparciu dla tej pomocnej tylu ludziom metody - ma pytania co do mrożenia „na wieczność”.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-01-15

ochrona zdrowia
prezydent2020
In vitro

Z etycznego punktu widzenia podpisałbym ustawę o finasowaniu in vitro z publicznych pieniędzy, jeżeli uregulowana by została kwestia mrożenia zarodków, czyli jednorazowo zapładnianie jednego jajeczka i zakaz mrożenia kolejnych.

Źródło: audycje.tokfm.pl

Data obietnicy: 2020-01-13

ochrona zdrowia
prezydent2020
Pozycja Polski w UE

Trzeba zacząć od rzeczy absolutnie podstawowych. Zanim zacznie się suflować konkretne drogi wyjścia z kryzysów, trzeba odbudować pozycję Polski w UE.i być słuchanym a nie tylko być głośnym głosem (...) Wielostronność sojuszy to dla nas bardzo ważna sprawa" "Na grudniowym szycie normandzkim z prezydentem Rosji Polski nie tylko nie było, nikt nas chyba o zdanie nie zapytał w tej sparwie. bylo nie była zaproszona, kiedyś polityka wschodnia UE to była domena Polski, pytano, dzwoniono. Jaki mi w tej chwili mamy wpływ na to co się dzieje za naszymi najbliższymi granicami?

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 2020-01-08

polityka zagraniczna
prezydent2020
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Bycie zwierzchnikiem sił zbrojnych to dla mnie nie personalne walki wokół generalskich nominacji i rozgrywanie frakcji, to przede wszystkim stworzenie, na bazie BBN-u, nowoczesnego centrum kreowania strategii, ale i edukacji w zakresie współczesnych zagrożeń, informowanie Polaków, jak nie bać się w świecie, którego nie wysadzają moździerze i katiusze, a dużo częściej i skuteczniej np. fake newsy.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 2019-12-21

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Sądy

To jasne, że polskie sądy przed 2015. nie były wolne od problemów. Jednak lekarstwo, które zaproponował na to PiS jest dużo gorsze od choroby. Zamiast cokolwiek wyleczyć, doprowadzi do chaosu: sędziowie będą kwestionowali wyroki nowych kolegów, obsadę sądu będzie podważał każdy niezadowolony z wyroku. Zacznie się bałagan, o jakim przed 2015 r. się nie śniło.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2019-12-13

prezydent2020
ustrój państwa
sądy i prokuratura
Strategia klimatyczna

12 grudnia na unijnym szczycie Polska jako jedyny kraj UE nie przystąpiła do porozumienia wyznaczającego Unii ambitny cel: neutralność klimatyczną (czyli: nie pogarszanie i tak bardzo trudnej sytuacji) w 2050. Nasz premier zrobił to mimo tego, że - wg. badania Kantara - 81 proc. Polaków popiera ""Green Deal"", a 69 proc. Polaków nie chciało tego weta. Czyli: okręt, którym wszyscy płyniemy tonie, a polski rząd stwierdza: "A u nas wcale tak bardzo nie tonie. A poza tym - komuniści nam zbudowali taką gospodarkę."

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2019-12-13

prezydent2020
polityka klimatyczna
Strategia klimatyczna

[ekologia - przyp. MPW] to dziś kwestia kluczowa, nie tyle dla komfortu co dla biologicznego przetrwania.

Źródło: www.tygodnikpowszechny.pl

Data obietnicy: 2019-12-09

prezydent2020
polityka klimatyczna
Konstytucja

"System nie jest zły, on jest źle używany. Znam konstytujcę, czytam ją regularnie. Widzę w niej wszystko, czego mógłby potrzebować prezydent arbiter, nie taki który gra z jedną z drużyn, ale autentyczny stróż reguł.

Źródło: www.tygodnikpowszechny.pl

Data obietnicy: 2019-12-09

prezydent2020
ustrój państwa
konstytucja
Szkolnictwo

Najważniejszym przedsięwzięciem wyrównującym różnice między stolicą i wielkimi metropoliami a prowincją musi być oferta edukacyjna stwarzająca równe szanse dla najmłodszego pokolenia Polek i Polaków.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2019-12-08

edukacja
prezydent2020
Religia w szkołach

Po co likwidować lekcje religii skoro uczeń ma do wyboru religię i etykę?

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2019-12-08

edukacja
prezydent2020
Dodaj deklarację polityka

Opcjonalnie: