#Gospodarka

strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć resztę kandydatów strzałki
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • 500+
   - 500 plus to nie był lewicowy pomysł? - Był, ale już nie działa niestety, To tez rozczarowanie dla wyborców PiS-u, bo okazuje się ze dali 500 plus, a z drugiej strony portfel jest chudszy 5 lat temu. Jest 600 minus, niestety.
  • 500+
   Pamiętam dyskusję w Słupsku o 500 plus, mówiłem, że to jest dobry program. Podeszła do mnie pani, która powiedziała: „Dziękuję panu, że pan jako jedyny broni 500 plus, ponieważ to mi przywróciło godność, mogę zapłacić wszystkie rachunki, wysłać dzieci na wycieczkę”.
  • Emerytury
   Proponujemy minimalną emeryturę, która będzie gwarantowała godne życie - 1600 zł na rękę oraz rentę w wysokości 1200 zł. To jest minimum, które pozwoli na poczucie sprawiedliwości społecznej emerytom i rencistom.
  • Emerytury
   Dzisiaj wychodzimy z ważną inicjatywą emerytur stażowych. Będą one wypłacane po 35 latach pracy i osiągnięciu wieku 55 lat dla kobiet oraz po 40 latach pracy i osiągnięciu wieku 60 lat dla mężczyzn.(...) Emerytury stażowe doprowadzą do tego, że wiele osób, szczególnie wykonujących trudne zawody fizyczne, będzie miało gwarancję przejścia w odpowiednim czasie na wypracowaną, na godnie zarobioną emeryturę.
  • Emerytury
   Polskie prawo zmusza wdowy do wyboru, czy zatrzymają swoją emeryturę, czy część emerytury swojego zmarłego męża. To kończy się życiem za około 1000 zł. Mamy pomysł, jak to rozwiązać - renta wdowia.
  • Emerytury
   - Gdyby jakimś cudem przeszła przez Sejm ustawa o emeryturze minimalnej 1600 zł, to Pan ją podpisze? - Zdecydowanie. Wiem z autopsji, co to znaczy emerytura poniżej 1000 zł, a w Polsce pół miliona emerytów tak żyje. Z autopsji? W rodzinie mam ciotki, które żyją za 800, 900 zł emerytury i wiem, co to realnie znaczy. To nie jest emerytura, to jest jałmużna. Nie chcę, żeby podobna sytuacja dotykała kolejne pokolenia, szczególnie że za 20 lat takich osób już nie będzie pół miliona, tylko kilka milionów. (...) Ja chciałbym, żeby ludzie dostawali godną emeryturę nie 13. miesiąca, który nie istnieje, tylko każdego miesiąca.
  • Koronawirus: gospodarka
   Rada Gabinetowa to jest jedno środowisko polityczne. Tam często niewygodnych pytań się nie zadaje, a opozycja jest od tego, żeby uspakajać, ale także w momencie, kiedy coś nie działa, jak np. kwestie dot. praw pracowniczych czy funkcjonowania przedsiębiorstw, żeby te pytania zadawać. I chciałbym zadać w imieniu opozycji te pytania. Szczególnie że przedstawiłem pakiet an… pakt antykryzysowy, który odpowiada na wiele tych problemów związanych właśnie z prawami pracowniczymi. W Polsce jest prawie 3 mln osób pracujących na umowy cywilnoprawne, czyli inne niż umowy o pracę, i dzisiaj ich sytuacja jest niepewna. Jest wielu małych przedsiębiorców, którzy po prostu za chwilę zaczną bankrutować, bo jeżeli nie… nie prowadzą swojej działalności, nie dają usług, zamykają bary czy restauracje, to siłą rzeczy będą po prostu zamykali swoją działalność, a to może skończyć się prawdziwą katastrofą. Nie tylko dla gospodarki, ale dla wielu tysięcy, jeśli nie milionów, polskich rodzin.
  • Koronawirus: gospodarka
   Epidemia to także zagrożenie dla gospodarki, a potencjalne efekty kryzysu gospodarczego mogą zostać z nami dużo dłużej niż sama epidemia. Dlatego musimy temu przeciwdziałać już dziś. (1) Finansowanie składek ZUS z budżetu na 6 miesięcy w firmach, które ucierpiały w wyniku epidemii - by pomóc firmom przetrwać najtrudniejszy okres. (2) Chorobowe płatne przez ZUS od pierwszego dnia zwolnienia chorobowego - przedsiębiorcy będą się mierzyć z wieloma zwolnieniami chorobowymi swoich pracowników. Nie możemy pozwolić, by tracili na tym ani przedsiębiorcy,ani pracownicy. (3) Specjalny, tani kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego dla firm, które odnotowały straty w wyniku rozprzestrzeniania się wirusa - dużo problemów mają obecnie firmy z sektora gastronomii, transportu, turystyki i hotelarstwa, kultury i rozrywki. To tysiące miejsc pracy. Nie możemy pozwolić im upaść.
  • Koronawirus: pracownicy
   (1) Wynagrodzenie na chorobowym płatne w 100% - Dziś wiele osób obawia się iść na zwolnienie ze względu na utratę części wynagrodzenia. Jednocześnie chodzenie do pracy podczas choroby sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji. Choroba nie może zagrażać bezpieczeństwu finansowemu rodzin w Polsce. (2) L4 przez 3 dni na podstawie oświadczenia pracownika - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której ktoś chory idzie do pracy z obawy, że nie dostanie zwolnienia. Albo że biegnie do lekarza, gdy wcale nie jest chory, i ryzykuje zakażenie. (3) Rozszerzenie praw pracowniczych na umowy zlecenia - dziś osoby zatrudnione na jednoosobowej działalności gospodarczej oraz na umowach o dzieło, nie mają podstawowego zabezpieczenia w przypadku choroby. Mówimy tu o ponad trzech milionach osób. Tak nie może być. Żadna z takich osób nie powinna być pozbawiona wsparcia."
  • Koronawirus: propozycje
   Przedstawimy premierowi pięć punktów, które mogą pomóc w rozwiązaniu kryzysu. Pierwszy punkt dotyczy praw pracowników. Chcielibyśmy, podobnie jak to ma miejsce w Danii, doprowadzić do sytuacji, w której osoby zatrudnione na umowę o pracę po prostu tej pracy nie będą traciły. Mogą ją stracić ze względu na trudną sytuację wielu przedsiębiorstw. Może się to zmienić w momencie, kiedy państwo doprowadzi do wsparcia finansowego i wypłaty 75 proc. wynagrodzenia pod jednym warunkiem, że nikt kto otrzyma takie wsparcie, nie zostanie zwolniony z tej pracy. Drugie rozwiązanie, które proponujemy dotyczy osób zatrudnionych na tzw. umowy śmieciowe, umowy cywilno-prawne, czy osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Takie osoby powinny dzisiaj być objęte wsparciem w stu procentach wynagrodzenia minimalnego, czyli wypłacane wynagrodzenie minimalne pozwalające utrzymać płynność finansową. Ci ludzie są najbardziej narażeni na wpadnięcie w spiralę zadłużenia. Trzecia rzecz to wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw, to wsparcie w utrzymaniu płatności, jeśli chodzi czynsz, najem, płatność za gaz, prąd, bieżące rachunki. Tutaj państwo także musi interweniować, doprowadzić do tego, że mikroprzedsiębiorstwa, które często są fundamentem wielu lokalnych gospodarek, po prostu będą mogły funkcjonować, nie tylko zatrudniając swoich pracowników, dzięki wsparciu państwa, ale także utrzymując płynność finansową. Czwarta rzecz to zawieszenie kredytów. Państwo musi doprowadzić do tego, że banki będą zobligowane, że przy zgłoszeniu wniosku o zawieszenie kredytu przez mikroprzedsiębiorcę czy przez inne podmioty do tego, żeby to zawieszenie kredytu miało miejsce. Zawieszenie kredytu na okres kilku miesięcy, dlatego żeby ta gestia decyzji nie była tylko w rękach banku. Banki mogą kierować się swoim własnym interesem. Piąty punkt to wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw o tanie kredyty z BGK, które będą celowane dla tych wszystkich, którzy dzisiaj potrzebują zastrzyku finansowego. Takie rozwiązania są wdrażane dzisiaj w wielu krajach. Wiele przedsiębiorstw oczekuje, że kredyty nie będą teraz oprocentowane.
  • Koronawirus: rodzice
   (1) Wprowadzenie zasiłku opiekuńczego dla samozatrudnionych i na umowach cywilnoprawnych - co stanie się, gdy zamkniemy szkoły? Kto będzie zajmował się dziećmi. Część rodziców będzie mogła przejść na zasiłek wychowawczy. Ale co z osobami, które nie mają. (2) Wprowadzenie programów edukacyjnych “Domowe przedszkole” i “Domowa podstawówka” w telewizji publicznej - w ramach organizowania czasu dzieciom po zamknięciu szkół.
  • Kryzys
   PiS niestety zostawił wiele ludzi bez pomocy. Ratuje dzisiaj banki, a nie ludzi. Już 2 mln Polaków jest bez pracy. Pracy zresztą, która do tej pory była nisko opłacana. 3 mln ludzi zostało wypchnięte na samozatrudnienie, na umowy śmieciowe, na umowy, które były nisko opłacane. Rozmawiałem ostatnio z panem Michałem z podlaskiego. Pan Michał jest ratownikiem medycznym, zarabia miesięcznie niecałe 2 tys. zł. Niestety jest w kwarantannie, bo pomagał innym. Wypchnięty na samozatrudnienie zastanawia się, czy dostanie wynagrodzenie, bo nie jest zatrudniony na umowę o pracę. Takich ludzi w Polsce są miliony, dlatego jeśli zostanę prezydentem, w ciągu stu dni doprowadzę do tego, żeby zlikwidować umowy śmieciowe. Żeby ludzie w końcu pracowali na godnych warunkach i dostawali dobrą płacę.
  • Mieszkalnictwo
   Ale symbolem polityki społecznej dzisiaj jest pani Jolanta Brzeska, żywcem spalona, obrończyni praw lokatorskich. 4 miliony ludzi dzisiaj w Polsce ma kredyty hipoteczne, 3 miliony ludzi, w tym wielu młodych ludzi, czeka na swoje mieszkanie. To trzeba uregulować. Zrobiłem to w Słupsku. I zrobię to w całej Polsce - stworzę wielki program budowy tanich mieszkań na wynajem.
  • Mieszkalnictwo
   Prawo do mieszkania gwarantuje nam wszystkim artykuł 75. polskiej Konstytucji. Ja traktuje konstytucję bardzo poważnie! Chciałbym, i to na naprawdę jest możliwe, żeby już za parę lat młodzi ludzie, którzy chcą się usamodzielnić lub założyć rodzinę mogli pójść do urzędu gminy, złożyć wniosek i po kilku miesiącach odebrać klucze do własnego mieszkania. Jako prezydent zaproponuje powszechny program budowy tanich mieszkań na wynajem. To jest mój plan. Publiczne przedsiębiorstwo w latach 2021-2031 zapewni milion mieszkań na terenach należących do Skarbu Państwa. Koszt najmu nie będzie przekraczał 20 zł za m².(...) Gdyby taki Słupsk, Świdnica czy Olsztyn dostało 2mld na budowe mieszkań, ilu mieszkańców mogłoby zostać w tych miastach, a dzisiaj wyjeżdzają z tych miejscowości. (...) ja zawsze ogłądam sie na tych, którzy zostają z tyłu, którzy są dyskryminowani.
  • Opodatkowanie kościoła
   Nie zamierzam zabierać żadnych pieniędzy Kościoła, zamierzam pilnować pieniędzy państwa. Niech ksiądz płaci sprawiedliwe podatki, tak samo jak ktoś, kto prowadzi zakład samochodowy czy fryzjerski. Dziś ksiądz w przeciętnej parafii płaci podatek ryczałtowy 300 złotych.
  • Podatki
   - Opodatkowanie największych firm technologicznych, takich jak Facebook - pan też by podpisał taką ustawę? - Na pewno dzisiaj jest tak, że te firmy nie do końca w zrozumiały dla społeczeństwa sposób funkcjonują w kontekście podatkowych i to trzeba rozwiązać, po prostu. Na pewno szukałbym sposobu jak doprowadzić do tego, żeby tego typu firmy, jeżeli nie płacą sprawieliwie podatków, zaczęły je płacić, a wiemy dzisiaj, że niektórym z tych firm udaje się dzisiaj unikać płacenia podatków.
  • Podatki
   - Czy byłby pan za wprowadzeniem takiego podatku (red. podatek dla najbogatszych) i jeśli tak, to na jakim poziomie? - Ten system podatkowy w Polsce na pewno nie odzwierciedla sprawiedliwości danin, które każdy z nas łoży. Np. jeśli chodzi o VAT - uważam, że podatek VAT jest dzisiaj niesprawiedliwy, ponieważ on przede wszystkich uderza w najbiedniejszych, a najmniej dotyka najbogatszych. A chodzi o to, żeby te podatki po prostu sprawiedliwie płacić. Dotyczy to także globalnych korporacji, które często wywożą kapił z Polski nie płacąc podatków, mają zarejestrowane firmy gdzieś w różnych dziwnych sferach, krajach. To są wyzwania wobec Polski. (...) - Ale jakby pan chciałby to rozwiązać konkretnie? - Za pomocą ustawy, jak we Francji. - Czyli to były podatek od czego? - Będziemy się zastanawiali w tej sprawie. W przeciwieństwie do prezydenta Andrzeja Dudy, będę prowadził szerokie konsultacje, także z opozycją.
  • Podatki
   Często się mówi że wsparcie socjalne jest kosztem czyimś. Sorry. Ale wszyscy płacimy podatki. Ci ubodzy, zostawieni z tyłu, też często placą podatki i często proporcjonalnie większe niż ci najbogatsi. I nad tym też musimy zacząć debatować. Czy Małgorzata Kidawa-Błońska zacznie taką debatę? (...) Uważam, że sytem podatkowy w Polsce musi być sprawiedliwy. Jeżeli wielkie korporacje w Polsce nie płacą podatków, wyprowadzają miliardy złotych każdego roku z polskiego systemu podatkowego, to jest to wielka niesprawiedliwośc, bo jestesmy na kolanach [wobec Ameryki]. (...) Jeśli zostałbym Prezydentem rozpocząlbym debatę na temat sprawiadliwego systemu podatkowego, żeby mali przedsiębiorcy płacili sprawiedliwie, a nie płacą sprawiedliwie. I nie chodzi tylko o wielkie korporacje, chodzi także o podatek ryczałtowy, który jest niesprawiedliwy i samozatrudnionych, np o księży.
  • Rynek pracy
   Ochrona prawa pracy powinna być rozszerzona na wszystkich pracowników, również tych zatrudnionych na inne umowy niż umowy o pracę.
  • Rynek pracy
   To nie jest kwestia tzw umowy śmieciowej, to jest kwestia by zabezpieczyć ludzi pracujących na takich umowach żeby oni mieli poczucie bezpieczeństwa, że mogą wziąć kredyt, mają prawo do urlopu, maja prawo do całej opieki społęcznej, i to w krajach cywilizowanych nazywa się umowa o prace, (...) w Polsce trzeba to zminić i zapewnić bezpieczeństwo, chodzi o zagwarantowanie praw pracowniczych.
  • Walka z wykluczeniem
   Chciałbym z tego miejsca zadeklarować, że jako lewicowy kandydat na prezydenta, będę z dużą wrażliwością podchodził do problemów biedy, wykluczenia i marginalizacji osób starszych - na konferencji prasowej #PolskaGodności
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • 500+
   500+ wygląda na to, że nie spełniło oczekiwań, którymi było przełamanie kryzysu demograficznego.(...) nie można oddziaływać wyłącznie na finanse, nie oddziałując na kulturę. Kryzys demograficzny, jest kryzysem kulturowym. Ani polityka mieszkaniowa, ani polityka socjalna nie rozwiąże kryzysu demograficznego. Program 500+ został skonstruowany bardziej jako program socjalny niż prodemograficzny. Gdyby program 500+ był programeme demograficznym, zachęty byłyby kierowane na trzecie i czwarte dziecko.
  • Emerytury
   My zaproponowaliśmy ustawę o dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców, to znaczy, żeby osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mogły zdecydować, czy chcą być ubezpieczone, choć tak naprawdę to jest taki domiar podatkowy, czy chcą po prostu otrzymywać minimalną emeryturę i sobie oszczędzać we własnym zakresie. (...) Przez ZUS przepływają takie ogromne środki, że możemy mówić raczej o przekształceniu niż likwidacji. Tu dyskusja jest otwarta. Nam bliski jest postulat dobrowolnej emerytury obywatelskiej. Twitter.com
  • Emerytury
   Każdy powinien martwić się o swoją emeryturę i nikogo nie należy uszczęśliwiać na siłę.
  • Koronawirus
   To pokazuje, że potrzebujemy linii produkcyjnych w Polsce. (...) Jak będziemy wszystko importować, to w kryzysowej sytuacji okaże się, że granice są poblokowane.
  • Koronawirus: gospodarka
   Jak ktoś ma swoją produkcję, na swoim terytorium, to w sytuacji kryzysowej pod pewnymi względami będzie bezpieczny. A jak ktoś sprowadza wszystko z Chin, np. substancje aktywne do lekarstw, to pojawia się problem, bo okazuje się, że w Chinach dochodzi do załamania, a my nie mamy z czego lekarstw produkować.
  • Koronawirus: przedsiębiorcy
   Z całym szacunkiem, ale jeżeli ktoś nie ma zysków i jeszcze ma się zadłużać, to jaka to jest dla niego propozycja, jak on ma to spłacać.
  • Koronawirus: przedsiębiorcy
   Kryzys spowodowany #koronawirus przyjdzie i będzie poważny, a poradzenie sobie z nim zajmie miesiące lub lata. Co należy zrobić, aby to się udało? Przede wszystkim wycofać się z nowych podatków, takich jak podatek cukrowy oraz dać oddech wszystkim przedsiębiorcom w trudnej sytuacji, by NIE zwalniali ludzi. Dlatego proponujemy odroczenie płatności składek ZUS za pracowników oraz dobrowolność składek za samego przedsiębiorcę.
  • Mieszkalnictwo
   Jak rozwiązać problem mieszkań? Przede wszystkim trzeba przestać podnosić podatki. Sytuacja naturalna w dobrze rozwijającej się gospodarce, jest taka, że pewne dobra są coraz bardziej dostępne. Tymczasem, choć polska gospodarka dobrze się rozwija, mieszkania stają się coraz gorzej dostępne.
  • Pakiet antykryzysowy
   Krzysztof Bosak apeluje do rządu o wprowadzenie pakietu antykryzysowego dla polskiej gospodarki na czas epidemii 1. Zwolnienie osób prowadzących działalność gospodarczą ze składek ZUS płaconych za siebie 2.Odroczenie o rok terminu zapłaty składek ZUS i podatku PIT od wynagrodzeń 3. Wsparcie finansowe dla osób, które utraciły wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych 4. Natychmiastowe zwroty VAT i uwolnienie środków zamrożonych na rachunkach split payment 5. Częściowe rekompensaty wynagrodzeń wypłacanych przez przedsiębiorstwa, których działalność została wstrzymana nakazami rządu. 6. Odroczenie terminów na składanie deklaracji podatkowych i wszelkie inne obowiązki administracyjne 7. Ustawowe zawieszenie spłat kredytów i leasingów dla przedsiębiorstw 8. Nieoprocentowane kredyty obrotowe z BGK dla firm tracących płynność
  • Podatki
   Wyjdę z inicjatywą podwyższenia kwoty wolnej od podatku, dobrowolnego ZUSu dla przediębiorców i zawetuję dalsze podwyżki podatków.
  • Podatki
   Moją pierwszą deklaracją jako kandydata na Prezydenta było zobowiązanie do niepodnoszenia i nienakładania na Polaków żadnych nowych podatków. Zobowiązuję się także do podniesienia kwoty wolnej od podatku, aby więcej pieniędzy zostawało w portfelach pracowników.
  • Podatki
   To jest czwarty wywiad, którego udzielam (...) i w każdym z nich mówiłem o wolności gospodarczej, o ważnych dla nas wszystkich w Konfederacji postulatach prostych i niskich podatków.
  • Polityka klimatyczna
   Ograniczanie CO2 wyłącznie w ramach Unii Europejskiej ma tylko jeden efekt: UE zabija swój przemysł, który trafia do państw, gdzie nie ma żadnych ograniczeń ekologicznych.
  • Polityka klimatyczna UE to sabotaż przemysłowy
   Regulacje klimatyczne w Unii Europejskiej to sabotaż przemysłowy, którego skutkiem jest transferowanie problemów ekologicznych w inne części świata.
  • Propozycje dla przedsiębiorców
   Polski przedsiębiorca musi mieć zapewnioną wolność gospodarczą, żeby mógł prowadzić produktywny biznes, konkurować na arenie europejskiej i wchodzić na rynki światowe.
  • Rynek pracy
   Zaprezentowana (red. przez rząd) ścieżka wzrostu płacy minimalnej nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek ekonomicznym realizmem czy rozsądkiem.
  • Rynek pracy
   Polscy pracownicy potrzebują prostego, czytelnego i przejrzystego prawa, umożliwiającego legalne zatrudnienie i normalne funkcjonowanie na rynku pracy na równych prawach.
  • Wizja gospodarki
   Narodowiec powie: w branży strategicznej kapitał narodowy, nawet kontrolowany przez rząd, powinien zachować strategiczne aktywa. Chyba, że moglibyśmy ustanowić takie prawo, że właścicielami będą prywatni Polacy, ale bez możliwości zbycia akcji kapitałowi zagranicznemu. Tylko takie rozwiązanie narodowo-wolnorynkowe jest niemożliwe, dopóki jesteśmy w Unii Europejskiej. Nam nie wolno ustanowić przepisów, które by ograniczały własność firm o strategicznym znaczeniu tylko do obywateli polskich.
  • Wizja gospodarki
   Jesteśmy przeciwni takiemu wzorcowi państwa „coraz większego”, coraz bardziej socjalnego i coraz bardziej opiekuńczego. Wierzymy w sens wolności gospodarczej, wierzymy w sens indywidualnej inicjatywy obywateli, wierzymy, że ludzie lepiej potrafią ułożyć swoje życie, niż zrobią to za nich urzędnicy państwowi z administracji rządowej, czy politycy.
  • Wizja gospodarki
   Wyborców Platformy Obywatelskiej chcemy przekonać pokazując, że jesteśmy bardziej wiarygodni w obszarze troski o polskich przedsiębiorców, szczególnie tych małych i średnich, którzy są coraz bardziej dociskani przez śrubę obciążeń fiskalnych i nowych obowiązków biurokratycznych, wymyślonych zarówno przez Unię Europejską, jak i polski rząd.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • 500+
   Proszę Państwa to był jeden z naszych fundamentalnych projektów, ponieważ chodziło o to, żeby podnieść jakość życia polskiej rodziny wychowującej dzieci i pokazać polskiej rodzinie wychowującej dzieci, że państwo polskie razem z nią o te dzieci się troszczy, że ona – ta rodzina, jest dla polskiego państwa ważna i że polskie państwo jest wdzięczne rodzicom za trud wychowania i chce im w tym wychowaniu pomóc. Po to, żeby im było łatwiej zaspokoić ważne potrzeby dzieci. To po to właśnie był właśnie program 500 plus. Oczywiście także po to, żeby zachęcić młodych, żeby zakładali rodziny, żeby mieli dzieci, że nie są z tym sami. Że nie są pozostawieni i radź sobie. O to właśnie chodziło w programie 500 plus.
  • Ceny
   Słyszę i widzę w wielu miejscach, bo przecież też płacę rachunki, w domu, w Krakowie, za mieszkanie w którym mieszka nasza córka, że rosną ceny. No proszę Państwa, rosną. Ale chcę Państwa uspokoić, wiele z nich rośnie tylko przejściowo. Chociażby przez takie wydarzenia, które są zupełnie od nas niezależne, a które dzieją się na świecie jak choćby kryzys na Bliskim Wschodzie, który spowodował wzrost cen ropy naftowej. Pociągnął za sobą wzrost cen paliw, wzrost cen benzyny czy ropy naftowej czy oleju napędowego. Ale te ceny już zaczynają spadać, bo ten kryzys miał charakter przejściowy.
  • Ceny
   Ceny rosną, to prawda. Proszę jednak też pamiętać, że rosną wynagrodzenia. Te wynagrodzenia są najczęściej wypłacane przez tych, którzy wytwarzają te produkty, sprzedają je, więc im rosną koszty pracy. To są niestety naczynia połączone, pewne procesy ekonomiczne, których przy podwyższaniu wynagrodzeń nie dało się po prostu uniknąć, dlatego że to jest gospodarka rynkowa. (...) Problem polega tylko na tym, żeby w dobry sposób starać się tyle, o ile to jest możliwe, ukierunkować to tak, żeby jednak cały czas relatywnie ta stopa życiowa się podnosiła, a jeżeli o to chodzi, to ten głos w społeczeństwie jest jednak wyraźny. Ludzie odczuwają dzisiaj swoją sytuację lepiej niż pięć lat temu.
  • Emerytury
   Dzisiaj podpisałem ustawę, 13 emerytura będzie wypłacana od tej pory co roku, bo da się to zrobić. Będzie 13 emerytura w wysokości najniższej emerytury na pierwszy dzień marca danego roku.(...) Przygotowaliśmy kolejną uczciwą i porządną waloryzacje emerytur. Najmniejszą kwota o jaką emerytury i renty będą waloryzowane to jest 70 zł w emeryturach a przy rentach, ci którzy nie mają całkowitej niezdolności do pracy, będą najniższą podwyżkę mieli 52 zł i 50 gr. To nie jest proszę państwa 8 zł to nie jest 20 zł. To nie jest 3 zł jak dawniej. To jest waloryzacja, którą chcieliśmy, żeby Polscy emeryci i renciści odczuli w swoich portfelach (…) Bardzo się cieszę, że Pan premier, tak jak ustaliśmy dzisiaj, przyjął z rządem projekt 14 emerytury w przyszłym roku. Znów na próbę, zobaczymy jak będzie sytuacja wyglądała. (...)
  • Emerytury
   (...) Kolejny element, czyli emerytura stażowa, jest znacznie trudniejszy do przeprowadzenia. To kwestia odpowiedzialności za bardzo poważne sprawy państwowe - chodzi o wydolność ZUS i przyszłość systemu emerytalnego. Jest u mnie zespół, który razem z panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską i jej przedstawicielami pracuje nad tym, żeby ustalić, czy jesteśmy w stanie to zrealizować i na jakich warunkach. Prace trwają.
  • Emerytury
   (...) Ja wniosłem ustawę, która doprowadziła do obniżenia tego wieku emerytalnego i mogę powiedzieć wszystkim moim rodakom, którzy się tą sprawą niepokoją, że dopóki ja jestem prezydentem, to na pewno się nie zgodzę na jego podwyższenie.
  • Infrastruktura
   Mamy ambicję w ramach tego programu, programu Kolej Plus stworzyć połączenia kolejowe dla 20 mniejszych miast, które tych połączeń dzisiaj nie mają. Będzie oprócz tego jeszcze mnóstwo innych inwestycji. Będą z tego odnawiane i budowane perony, będą z tego właśnie realizowane zupełnie też nowe połączenia kolejowe. To są inwestycje, które są konieczne. Bo to kolej właśnie jest transportem, wierzę w to głęboko, przyszłości.
  • Infrastruktura
   (…) jeśli weźmie się dzisiaj program rozbudowy polskich portów, (…) gigantyczną planowaną, już właściwie realizowaną, rozbudowę portu zewnętrznego w Gdyni jako zupełnie nowej części portu, portu centralnego w Gdańsku jako zupełnie nowej części portu, (…) plan rozbudowy jednocześnie portów w Szczecinie i Świnoujściu (…) To są gigantyczne inwestycje właśnie w rozwój polskich portów, które, mam nadzieję, pchną nas do przodu pod względem gospodarczym, pogłębią nasz związek z Bałtykiem, ale przede wszystkim poprawią warunki dla polskiego handlu morskiego, dla tego, żebyśmy, (…) byli hubem handlowym, energetycznym, gdzie będzie dostarczany gaz z szelfu norweskiego, ze Stanów Zjednoczonych, z Kataru (…). Te wszystkie możliwości związane z rozwojem polskich portów. Planujemy następny gazoport w Gdańsku. Więc są możliwości rozwojowe, mam nadzieję dzięki inwestycjom, które są realizowane, plus gigantyczne inwestycje kolejowe, bo musi być dostęp do portu gdańskiego, gdyńskiego łatwy, sprawny, nowoczesny.
  • Infrastruktura
   Wiem, jak wiele dzisiaj w Polsce jeszcze cały czas potrzeba. Dlatego prosiłem i Pana Premiera, i Pana Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, by przede wszystkim postawić na komunikację, bo ona jest fundamentem rozwoju kraju. Aby ludzie dostali szansę, muszą mieć komunikację – tę przysłowiową drogę, kolej. I wreszcie te plany udaje się realizować. W najbliższym czasie pan minister Andrzej Adamczyk przedstawi plan budowy 100 obwodnic w miastach w całej Polsce. W ciągu najbliższych lat powstanie 100 obwodnic i rozwiąże to problem komunikacyjny w wielu miastach i miasteczkach – bo nie będą to tylko duże miasta, lecz także mniejsze. (...)
  • Innowacje
   (...) Muszą powstawać nowe miejsca pracy w innowacyjnym przemyśle. W tym wszystkim, co powoduje, że gospodarka staje się prawdziwie nowoczesna. My tego potrzebujemy. My nie chcemy być montownią. My chcemy mieć swoje. My chcemy mieć swoją myśl techniczną, my chcemy mieć swoje wynalazki, my chcemy mieć swoją nowoczesną produkcję. I nad tym także musimy pracować. To są dla nas wyzwania na najbliższe lata, które muszą być realizowane.
  • Innowacje
   Rozwój nowoczesnych centrów badawczych, rozwojowych i dalszy rozwój nowoczesnego przemysłu (...) To są elementy, które chciałbym, by się rozwijały, by nowoczesnej produkcji na światową skalę było jak najwięcej.
  • Inwestycje
   To jest też zadanie dla prezydenta, by zachęcać zagranicznych inwestorów do tego, by przyjeżdżali do nas. Moich rodaków zachęcam, by mieli odwagę, by młodzi zakładali start-upy, żeby w tych start-upach realizowali swoją kreatywność. To jest budowanie silnego państwa.
  • Koronawirsu: Program Tarczy Antykryzysowej
   Uczynimy wszystko, co tylko możliwe, by w jak największym stopniu Polskę i nasz poziom życia, naszą codzienność zabezpieczyć przed skutkami tego, co dzieje się w tej chwili. Wszystko, dosłownie wszystko! Będziemy szukali ku temu wszelkich możliwych rozwiązań. Dzisiaj zakładamy program [tarczy antykryzysowej - przyp. MPW], ale – oczywiście – on może ulegać modyfikacjom; jeżeli to będzie konieczne, ulegnie wzmocnieniu, intensyfikacji, zwiększeniu.
  • Koronawirus: Branża transportowa
   To także cały system pożyczek i kredytów, które będą udzielane na bardzo niskie oprocentowanie, na bardzo dogodnych warunkach. Dla firm transportowych to możliwość przejęcia płatności i leasingu – choćby za samochody transportowe, ciężarowe – przez Agencję Rozwoju Przemysłu na okres, w którym są te trudności. Wiem, że branża transportowa ogromnie na to czeka.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Dzisiaj zgłasza się wielu przedsiębiorców, którzy chcą różnego rodzaju materiały ochronne, stroje ochronne wytwarzać, została uruchomiona produkcja płynu odkażającego, antywirusowego, robi to PKN Orlen, robi to w tej chwili Polfa Tarchomin, zgłaszają się także prywatne firmy, żeby taką produkcję u siebie uruchamiać, zostały stworzone szybkie ścieżki do tego, aby uzyskiwać w tym zakresie zezwolenia.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Rozwiązania idą daleko, że w wielu przypadkach w ogóle likwiduje się kryteria i po prostu pomoc będzie kierowana i będą mogli z niej skorzystać wszyscy, którzy po prostu potrzebują. Nie robimy tego branżowo, nie dzielimy na rodzaje działalności w sensie różnych branż, tylko robimy to jednolicie, by miało to charakter powszechny. Bo bardzo trudno przewidzieć, kto w szczegółach ucierpi na skutek sytuacji, z którą obecnie mamy do czynienia.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Oczekuję, że banki zgodzą się na zawieszenie spłat kredytów nie tylko na trzy miesiące, ale w razie potrzeby na pół roku (…) Chcę omówić z rządem przyjęcie konkretnego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i naszej gospodarki.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Oczywiście nie da się zrealizować 100 proc. różnych roszczeń, bo sytuacja jest bardzo trudna, nie tylko w jednej, ale w wielu branżach, ale na pewno będą podejmowane działania, aby pomagać przedsiębiorcom. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy po tym kryzysie mogli nadal spokojnie pracować, aby firmy nie upadły i żeby gospodarka mogła wrócić na właściwe tory.
  • Koronawirus: Gospodarka
   Musimy brać pod uwagę to, że sytuacja może się pogorszyć. I musimy brać pod uwagę to, że ten stan, który jest obecnie odbije się na gospodarce. To jest chyba oczywiste dla każdego, kto widzi sytuację, jaką mamy w tej chwili w kraju. Nie pracuje wiele placówek, w wielu miejscach praca jest zakłócona, zakłócone są dostawy. Branża turystyczna w tej chwili bardzo cierpi.
  • Koronawirus: Pakiet antykryzysowy
   Są tam [w pakiecie antykryzysowym - przyp. MPW] różnego rodzaju ulgi, zwolnienia, przesunięcia spłat, czyli takie swoiste właśnie wakacje, choćby jeżeli chodzi o ZUS – odroczenie płatności ZUS-u, możliwość odłożenia go na raty. Mówię to do przedsiębiorców, bo wiem, że wielu z nich w ogóle bardzo się tego obawia – że ZUS będący obciążeniem zniszczy, zwłaszcza tych najmniejszych przedsiębiorców.
  • Koronawirus: Pakiet antykryzysowy
   Ten pakiet [antykryzysowy - przyp. MPW] – można w zasadzie powiedzieć – już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw i mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy w stanie go wprowadzić. Natomiast on właśnie jest ukierunkowany na to, by pomóc wszystkim, którzy znajdują się najtrudniejszej sytuacji.
  • Koronawirus: Pracownicy
   Będzie wprowadzony system wypłaty wynagrodzeń dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą świadczyć pracy – to ręka wyciągnięta i do pracowników, i do przedsiębiorców. Bo jest bardzo wielu ludzi, którzy są niezwykle cennymi, doświadczonymi, zaufanymi pracownikami, i liczymy się z tym, że wielu przedsiębiorców stanie w dramatycznej sytuacji, że bez pomocy po prostu będą musieli takich ludzi zwolnić.
  • Koronawirus: Produkcja sprzętu ochronnego
   Uruchamiamy wszędzie, gdzie to jest możliwe, produkcję w kraju. Te działania są koordynowane - dzisiaj były omawiane na zespole zarządzania kryzysowego. Mam nadzieję, że w krótkim czasie poradzimy sobie i wszelkie niedobory w tym zakresie [sprzętu ochronnego - przyp. MPW] zostaną uzupełnione i wszyscy lekarze i pielęgniarki, cały personel medyczny, także diagności laboratoryjni, którzy pracują, walcząc z koronawirusem, a także wszystkie inne osoby, które są w potencjalnym zagrożeniu, będą mogły to wyposażenie uzyskać i będą mogły czuć się bezpiecznie.
  • Koronawirus: Program Tarczy Antykryzysowej
   Cały ten program tarczy antykryzysowej jest ogromnie ważny dla polskiego społeczeństwa, dla przedsiębiorców, pracowników – dla całej gospodarki. W tej bardzo trudnej sytuacji on ma dzisiaj fundamentalne znaczenie. Ale głęboko w to wierzę, że zda egzamin i uczynimy wszystko, co tylko możliwe, by w jak największym stopniu ochronić Polskę, naszych rodaków i miejsca pracy. Kwota, o jakiej mówimy, wartość tego programu to 212 mld zł – dzisiaj ją szacujemy i podajemy.
  • Koronawirus: Przedsiębiorcy
   Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców zw. z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy.
  • Koronawirus: Sektor bankowy
   Trzeba stworzyć warunki, aby można było zawiesić spłacanie kredytu na okres co najmniej kilku miesięcy, tak żeby każdy kto jest w takiej sytuacji, że spłacanie kredytu jest dla niego problemem, mógł zwrócić się do swojej instytucji finansowej, do swojego banku, do swojego kredytodawcy o to, żeby bez konsekwencji mógł kredytu przez kilka miesięcy nie spłacać i żeby to była forma bardzo łatwa, żeby można było to załatwić w sposób zdalny, czy to poprzez Internet, czy przez telefon, czy w innej formie, którą banki zdecydowałby się zastosować. Wola ze strony sektora bankowego, aby takie rozwiązanie przyjąć, jest. Przynajmniej ze strony tych największych banków. Formuła tego zostanie wypracowana pod auspicjami Związku Banków Polskich. Będzie to formuła dobrowolna dla sektora bankowego.
  • Koronawirus: System bankowy
   Trzeba pamiętać, że kryzys, który nas dotyka, ma – jak powiedziałem na początku – wymiar ogólnoświatowy. To nie jest tak, że w tej chwili możemy otrzymać od kogoś pomoc – niestety, nie. Wszyscy są w kłopotach, w związku z tym jest to program, który zakłada, że radzimy sobie sami – kompletnie bez żadnej zewnętrznej pomocy z jednoczesnym osłanianiem naszego sektora finansowego. Bo to jest także wielkie zadanie, które spocznie na Narodowym Banku Polskim i Komisji Nadzoru Finansowego, by również realizować takie działania, które będą chroniły nasz system bankowy, aby on funkcjonował.
  • Koronawirus: Środki ochrony osobistej
   Jest bardzo trudna sytuacja ze środkami ochrony osobistej, poszukujemy ich w tej chwili wszędzie na świecie, gdzie się tylko da. Zbieramy ze wszystkich miejsc. To jest rzeczywiście trudna sytuacja. Bardzo wiele placówek zgłasza niedobory. Staramy się to realizować ze wszystkich sił. Zobowiązałem się, że skontaktuję się w najbliższym czasie z Panem Prezydentem Chin, Przewodniczącym Xi Jinpingiem, którego znam osobiście i którego poproszę, aby Chiny – które są największym na świecie producentem tego rodzaju środków ochrony bezpośredniej, personalnej, żeby – udostępniły nam więcej tego typu wyposażenia. Bo jestem przekonany, że jest to możliwe. Zwrócę się o to do Pana Prezydenta osobiście. Mam nadzieję, że ta prośba zostanie wysłuchana. Oczywiście my to zakupimy. Bo są na to środki, nie będziemy szczędzić.
  • Koronawirus: Zamówienia publiczne
   Były pytania, od tych, którzy realizują zmówienia publiczne, a którzy dzisiaj mają problem z ich realizacją – często z uwagi na absencję pracowników, a także ze względu na ciągi dostaw, które nie zawsze są w tej chwili realizowane. Chcę uspokoić, że w takich przypadkach nie będą realizowane kary umowne, że ta sytuacja zostanie także w ramach tego programu uwzględniona.
  • Koronawius: Płatności do ZUS
   Będzie możliwość odsunięcia płatności ZUS-u w czasie, będzie możliwość rozłożenia później tych płatności na raty, bo wiadomo, że płacone później jednorazowo byłyby ogromnym obciążeniem.
  • Kredyty we frankach
   - Ale są też takie sprawy, których nie udało się rozwiązać. Sprawa frankowiczów np. nie została rozwiązana i część osób ma do Pana żal. - No nie została całkowicie rozwiązana. Rzeczywiście, ja złożyłem ustawę zgodnie ze swoją obietnicą. Sejm bardzo długo się nad tą ustawą pochylał. W końcu ona została uchwalona, ale przede wszystkim ona się nie odnosi tylko do tych osób, które brały kredyty we frankach. Myśmy prowadzili szeroko zakrojone konsultacje. Ich wynik był jednoznaczny. Dlaczego ma być pomoc wyłącznie dla tych, którzy brali kredyty we frankach. Dlaczego tylko ci ludzie, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, a mają kredyty we frankach, mają otrzymać pomoc. Dlatego moja ustawa szła w tym kierunku, i poszła, bo jest już i obowiązuje, żeby każdy, kto ma problem z kredytem, mógł z dobrodziejstwa tej ustawy skorzystać, niezależnie od tego, czy ten kredyt jest we frankach, czy on jest w złotówkach, czy w jakiejś innej walucie.
  • Podatki
   Fakt jest faktem, że kwota wolna od podatku wzrasta i wzrosła znacząco od czasu, kiedy ja zostałem prezydentem. A dla osób najmniej zarabiających ona osiągnęła to, co ja wtedy obiecywałem. W związku z czym można powiedzieć tak. Prawdą jest, że to zobowiązanie nie zostało spełnione w całości, ale w części zostało spełnione i będzie spełniane nadal. Mam nadzieje, że będę mógł w tym uczestniczyć osobiście.
  • Podatki
   Te podatki, które są w Polsce wcale nie są jakieś horrendalnie wysokie. Proszę porównać podatki w Polsce z podatkami w Niemczech chociażby, gdzie jest w końcu znacznie lepsza sytuacja materialna ludzi i też jest znacznie lepsza kondycja państwa i jednak podatki są dużo wyższe niż u nas i były zawsze, od dawna w każdym razie (…) Myśmy obniżyli podatki w ostatnim czasie i to w bardzo, kilku newralgicznych obszarach, przede wszystkim obniżyliśmy podatki dla najmniej zarabiających. (…) Do 26 roku życia młodzież nie płaci podatków w ogóle, jeżeli ma dochody. (…)
  • Podatki
   - Ma pan jakiegoś programowego asa w rękawie? - Mogę powiedzieć, że mam kilka propozycji podatkowych, które chciałbym zgłosić. Myślę o zniesieniu podatków w pewnych elementach.
  • Podatki
   Bo wreszcie jest sprawiedliwie dzielone, to co powinno być od dawna dzielone. Podatki wreszcie są uczciwie zbierane i z tych podatków można realizować te wielkie społeczne programy. Gdyby tego nie było, nie dałoby się zrealizować ani 500 plus ani nie dałoby się zrealizować 13 emerytury ani nie dałoby się zrealizować 300 plus ani wielu innych świadczeń. Bo proszę państwa 50 mld złotych podatku VAT ginęło co roku za czasów Platformy Obywatelskiej i PSL-u, kiedy oni rządzili. Tymczasem okazało się, że kilkoma zmianami można spowodować, że te podatki będą trafiały tam gdzie powinny, czyli do Skarbu Państwa, po to żeby je rozdzielić między ludzi. To jest społeczna gospodarka rynkowa - sprawiedliwy podział dóbr.
  • Polityka energetyczna
   Modernizacja polskiej energetyki, to wszystko proszę Państwa przed nami. To już jest realizowane, bo między innymi po to powstał gazoport w Świnoujściu, między innymi po to budujemy także i rurociąg z szelfu norweskiego przez Danię do Polski. Po to byśmy mieli w Polsce w przyszłości także więcej elektrowni gazowych.
  • Polityka Społeczna
   Chcę, żeby było budowane uczciwe państwo, uczciwe państwo, które pamięta o każdym obywatelu. Także właśnie o emerycie i renciście. Państwo, w którym jest prawdziwa, społeczna gospodarka rynkowa, bo wcześniej to była tylko deklaracja w polskiej Konstytucji. Nie było prawdziwej społecznej gospodarki rynkowej, dzięki 500 +, dzięki 13 emeryturze, dzięki mam nadzieję też 14 emeryturze, dzięki wszystkim świadczeniom, które dzisiaj są realizowane dla polskiej rodziny, także 300 plus i inne programy, dzięki wszystkim programom dla seniorów, które są realizowane jak choćby leki dla seniorów 75 plus i inne programy. Jak mam nadzieję również stworzenie specjalnej formuły ochrony zdrowia dla seniorów 75 +, jak te wszystkie działania, jak także narodowa strategia onkologiczna, Polska staje się państwem prawdziwie sprawiedliwym. Państwem, w którym uczciwie dzielony jest dochód, który to państwo ma.
  • Rynek Pracy
   Ja w każdym razie będę czynił wszystko, żeby kraj się rozwijał i żeby we wszystkich miejscach naszego kraju postępowało uprzemysłowienie w tym najnowocześniejszym tego słowa znaczeniu, żeby było coraz więcej miejsc pracy, ale przede wszystkim żeby było coraz więcej miejsc pracy dobrze płatnej.
  • Sektor bankowy
   Już dzisiaj większość sektora bankowego jest w polskich rękach. Mam nadzieję, że będzie jeszcze większa jego część. Po co? No bo kiedy my decydujemy o naszych finansach, to nasza gospodarka jest bezpieczniejsza. To w związku z tym jest szansa na to, że pieniądze nie będą wypływały za granicę, a w każdym razie, że będzie to znacznie trudniejsze i to właśnie o to chodzi, żeby pieniądze nie wypływały z Polski, żebyśmy to my napędzali nimi naszą gospodarkę. Żeby one były do dyspozycji polskich przedsiębiorców na dobrych warunkach, żeby można było na dobrych warunkach wziąć kredyt, żeby można było rozwijać się gospodarczo, żeby można było inwestować. To jest właśnie rozwój gospodarczy. (…)
  • Seniorzy
   Kierujemy wiele ofert dla seniorów. Jest wielki program opieki nad seniorami 75 plus, który jest obecnie przygotowywany pod kierunkiem prof. Marka Balickiego z Narodowej Rady Rozwoju. Temu ma służyć ustawa o centrach usług społecznych, które są skierowane głównie dla emerytów.
  • Wizja gospodarki
   Nie będzie – mam nadzieję – już nigdy mowy o sprzedaży polskiego LOT-u obcemu inwestorowi, że nie będzie już mowy o sprzedawaniu żadnych strategicznych biznesów, interesów gospodarczych, które stanowią fundament naszej gospodarki, a przede wszystkim naszego bezpieczeństwa energetycznego, militarnego, bezpieczeństwa pod każdym względem. Jest to fundament silnego państwa, wreszcie zaczęliśmy je budować.
  • Współdziałanie
   Jeżeli dzisiaj dotyka nas kryzys, to my pokazujemy, że właśnie poprzez dobre współdziałanie potrafimy sobie z tym kryzysem radzić. Dowodem tego są kolejne tarcze antykryzysowe, przyjmowane w konsultacji ze związkami zawodowymi, a więc partnerami społecznymi, przyjmowane także i w konsultacji z przedsiębiorcami. Dlatego że to oni są tym ważnym elementem i bardzo ważnym głosem, to oni zapewniają miejsca pracy. A nam chodzi o to, by po pierwsze uratować polską przedsiębiorczość, a po drugie aby jak najwięcej miejsc pracy w Polsce nie zniknęło, żeby ludzie mogli się bogacić. Ja jestem optymistą, wierzę w to, że to nasze współdziałanie pozwoli nam przetrwać i pozwoli nam z powrotem wyjść na prostą i piąć się w górę.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • 500+
   Jeżeli ja bym przygotowywał program 500 plus, to pewnie trochę inaczej bym go napisał. Zastanowiłbym się nad progami dochodowymi. Choć rozumiem też argumentację przedstawicieli rządu, że koszt obsługi kontroli tych progów dochodowych tak naprawdę jest niewspółmierny do zysków. uważam, że akurat ten program jest do zachowania. Ludzie go potrzebują i jakoś też czują, że to jest element pewnej sprawiedliwości.(…)
  • Emerytury
   Wiek emerytalny należy podnieść? Nie ma większości, która zdecyduje się podwyższyć wiek emerytalny. Trzeba zachęcać Polaków do jak najdłuższego pracowania i składkowania oraz rozbudować system realnych zachęt. Nie tylko tłumaczyć ludziom, że im krótsza praca, tym niższa emerytura, ale że to się realnie opłaca. Bardzo potrzebujemy składkowiczów.
  • Emerytury
   Składki na ZUS powiny być obowiązkowe, gdybyśmy wprowadzili doborwolność, moglibyśmy zacząć się borykać z tym że będą osoby bez świadczeń, bo tak im się ułożyło zycie. ZUS nigdy nie zbankrutuje, bo musiałaby zbankrutować RP (...) powinniśmy zachęcać jak największą grupę Polaków do jak największego składkkowania (...) jeżeli pracujesz dłużej to Twoja emerytura jest jeszcze wyższa (...) jeżeli pojawiają się pomysły obniży wiek emerytalny, powinniśmy ludziom mówić ze są dwa końće tego kija, że obniżamy wiek emerytalny, ale zawsze oznacza to niższą emeryturę (...) mamy w Polsce mnóstwo ludzie którzy mogliby skłądkować do ZUSu ale nie stwarza się im mozliwości. Mamy w Polsce grupe około pół miliona kobiet które mogłyby pracować i składkować, gdybysmy państwo stworzyło im trzy możliwości: łątwiejszej omunikacji, łatwiejszy dostęp do żłobków czy przedszkolenj i elestyczny czas pracy. Każdy płatnik w ZUSie jest na wagę złota.
  • Emerytury
   Polska starzeje się i się wyludnia. Za 30 lat będzie nas 30 mln. Nie chcę myśleć na emerytury ilu osób będzie musiało zapracować moje dziecko. Żeby mu pomóc - muszę pracować dłużej. Dla mnie to kolejna odsłona niezbędnej dziś rozmowy o solidarności międzypokoleniowej (...) Trzeba jednak wykonać najpierw wielką pracę, żeby wytłumaczyć ludziom, że to jest w ich własnym i ich własnych dzieci najczystszym finansowym interesie. A nie rzucać ekonomicznym dogmatem, a później wyższościowo prychać, że ludzie nie rozumieją.(...) Nie podpisałbym ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.
  • Emerytury
   Dzisiejsza władza rozdaje pieniądze przyszłych emerytów i emerytek, uszczuplając Fundusz Rezerwy Demograficznej. Dlatego prezydent powinien otworzyć dyskusję nad skonstruowaniem na nowo Funduszu Bezpieczeństwa Pokoleń, który moglibyśmy wspólnie wpisać do Konstytucji, gwarantując nietykalność gromadzonych tam środków. Fundusz będzie zasilany częścią zysku spółek Skarbu Państwa, zysku Narodowego Banku Polskiego, a także co najmniej 0,5% składek na ubezpieczenie emerytalne. (...) Wiem dobrze, że (...) nie uświadczę w Sejmie większości gotowej podnieść jego granicę. To jednak nie zmienia faktu, że moglibyśmy rozpocząć poważną rozmowę o stworzeniu systemu realnych zachęt wspierających Polki i Polaków, którzy zdecydują się pracować dłużej. Taka dyskusja powinna odbywać się w duchu solidarności międzypokoleniowej. (...) Zamiast jednak decyzji ogłaszanych z góry, zacznijmy od ogólnopolskiego panelu obywatelskiego na temat bezpieczeństwa przyszłych pokoleń
  • Koronawirus: działania
   Uruchomiłem właśnie facebookową grupę "Solidarność 2020", by ułatwić kontakt pomiędzy tymi, którym epidemia ograniczyła (czasem prawie do zera) możliwość prowadzenia biznesu, a potencjalnymi klientami. Kupować nadal musimy. Ale może warto kupić od kogoś, kto stanął właśnie na krawędzi, i za chwilę będzie musiał zwalniać ludzi, zamykać interes. Kupić jedzenie z restauracji, która może teraz sprzedawać tylko na wynos, płytę artysty, któremu odwołano spektakle czy koncert. Wesprzeć lokalną księgarnię, która nie dorobiła się sklepu online, a teraz nikt do niej nie zagląda. Dogadać się z lokalnym fryzjerem. Już widać i słychać, jakie dramaty szykują się w małym polskim biznesie. Rząd MUSI zadziałać natychmiast (a ja będę go z tego rozliczał).
  • Koronawirus: gospodarka
   To nie jest kwestia pomocy teraz dla przedsiębiorców, to jest kwestia czy państwo ma instynkt samozachowawczy. Tej gotówki tam jest około 60 miliardów tak naprawdę w całym pakiecie. Natomiast tu się powinno zrobić rewizję budżetu, tu się powinno wpompować, kosztem długu, potężne pieniądze do gospodarki i powinno się wreszcie rozbudować program testów bo to bym nam pokazało realną skalę problemu.
  • Koronawirus: gospodarka
   Epidemia sprawia, że ludzie rzadziej wychodzą z domów, odwiedzają sklepy, jeżdżą, latają, biorą udział w wydarzeniach, odwołuje się targi, struktura popytu zmienia się na kryzysową. Wielu przedsiębiorców miało część łańcucha dostaw w Chinach, wielu do Chin sprzedawało. Polski rząd powinien w tej sytuacji precyzyjnie monitorować sytuację. Poza tym powinien być gotów na to, że jeśli wystąpią braki w zatrudnieniu, bo jakaś część pracowników będzie przechodziła kwarantannę, przejąć na siebie finansowanie pierwszego miesiąca zwolnienia. Powinno też już być opracowywane wsparcie polskich przedsiębiorców, jeśli ta sytuacja by się zaogniała w postaci odroczenia niektórych danin, czyli podatków, składek na ZUS, bo polskie firmy mogą się znaleźć w bardzo trudnej sytuacji, zwłaszcza te małe i średnie.
  • Koronawirus: praca
   Należy natychmiast przygotować Pakiet Antykryzysowy dla Przedsiębiorców i Pracowników, dotyczący zwłaszcza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, bo to one są siłą napędową naszej gospodarki. (1) Zawieszenia płatności przez małych i średnich przedsiębiorców wszelkich danin publicznych i wstrzymanie płatności kredytów bankowych w najbliższych miesiącach. (2) Wstrzymania wszelkich zmian prawnych w zakresie prawa podatkowego i danin publicznych do końca roku, by zapewnić przedsiębiorcom stabilność, co pozwoli im skoncentrować się na prowadzeniu firm. (3) Natychmiastowego rozpoczęcia rozmów z bankami o uruchomieniu specjalnych kredytów pomostowych dla firm, którym grozi poważny spadek dochodu. Kredyty te do połowy 2021 roku powinny być zwolnione od naliczania odsetek, dodatkowo ich spłata powinna zacząć się dopiero po tej dacie. (4) Pokrycia pełnego wynagrodzenia pracownikom, niezależnie od wielkości firmy, w której są zatrudnieni i formy umowy, w wypadku zmniejszenia wynagrodzenia lub jego utratę z powodów związanych z epidemią. Szczególną troską należy otoczyć osoby zatrudnione w oparciu o umowy zlecenia i umowy o dzieło, bo nie posiadają pełnych uprawnień socjalnych i ubezpieczeniowych. Szczególne wsparcie należy skierować do pracowników branż kulturalnej, gastronomicznej, transportowej czy turystycznej, którzy najmocniej odczuwają kryzysową sytuację. (5) Zaoferowania szeroko zakrojonego wsparcia tym pracownikom, którzy z uwagi na zakres swoich obowiązków nie mogą się zająć dziećmi w czasie, gdy szkoły są zamknięte. Mam tu na myśli osoby zatrudnione w służbie zdrowia, policji i straży miejskiej, pracowników transportu, aptek czy sklepów spożywczych, czyli tych wszystkich, którzy zapewniają prawidłowe funkcjonowanie państwa i społeczeństwa w kryzysie. Sfinansowanie takiego programu powinno obejmować m. in.: (a) Dokonanie przesunięć w budżecie Państwa, na przykład poprzez wstrzymanie dwumiliardowej dotacji dla TVP i wstrzymanie finansowania Fundacji Narodowej. (b) Rozważenie przesunięcia środków z Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego.Ponadto apeluję do rządu o przeprowadzenie jak najszybszych konsultacji społecznych z Radą Dialogu Społecznego i przedstawicielami samorządów, którzy najlepiej rozumieją problemy lokalnych rynków. Będę z uwagą obserwować w jaki sposób rząd będzie chciał wydać ponad 7 mld EUR jakie Polska przypuszczalnie otrzyma z UE w przyszłym tygodniu.
  • Koronawirus: propozycje
   Przedsiębiorstwom które zostały pozbawione możliwości działania, nic nie da odłożenie płatności danin, jeśli nie będą miały pieniędzy. Nie wolno dziś również formalnie różnicować osób na etacie od samozatrudnionych albo pozostających na umowach cywilnych, dla których pomoc ograniczona jest do jednorazowych wypłat. (...) Jutro rząd ma przyjąć ostateczny kształt programu pomocowego, jednak analiza dostępnych już założeń wskazuje, że nie zapewni on wystarczającego dopływu środków do gospodarki, a jednym z jego celów jest osłona nie najlepszego stanu finansów publicznych. (...) Rządowy program w wielu punktach łamie zasadę solidarności społecznej, faworyzując mocniejszych, nie dbając o słabszych. Proponuje na przykład obniżenie czynszu sklepom w dużych galeriach, ale zapomina o kilkuset tysiącach małych przedsiębiorstw handlowych. Polska gospodarka wypracowała silną pozycję na światowej mapie. Jeśli chcemy, aby po kryzysie wróciła na ścieżkę szybkiego rozwoju, musimy dziś zapewnić jej płynność. 1. Bank Gospodarstwa Krajowego powinien zostać dokapitalizowany kwotą 30 miliardów złotych, które rząd chce przeznaczyć na zbędne w tej chwili inwestycje. Przy pomocy systemu szybkich kredytów część tej kwoty powinna trafić jak najszybciej do firm, w celu finansowania kapitału obrotowego. Dzięki temu przedsiębiorstwa będą mogły zapewnić ciągłość zatrudnienia i finansować wzajemne zobowiązania handlowe. Druga część powinna trafić do samorządów, które dzięki temu będą mogły finansować lokalne programy pomocowe, jak np. zwalnianie przedsiębiorców z czynszów. 2. Skarb Państwa powinien dokapitalizować ZUS, żeby w zdecydowany sposób mógł on finansować zasiłek pomocowy na zasadzie pełnopłatnego L4. Może je wystawić każdy pracodawca dla rodziców dzieci do lat szesnastu, nie ośmiu, na czas zamknięcia szkół. 3. Fundusz Gwarancyjny Świadczeń Pracowniczych powinien otrzymać dofinansowanie z Funduszu Pracy, żeby w zdecydowany sposób mógł przejąć na siebie wynagrodzenia pracowników w tych firmach, które straciły większość przychodu, bez różnicowania formy tego zatrudnienia. Jest rzeczą oczywistą, że przynajmniej na sześć miesięcy państwo musi zawiesić obowiązek odprowadzania wszelkich danin – od podatków, po składki emerytalne i na opiekę zdrowotną. Priorytetem musi być ratowanie płynności finansowej, bez której czeka nas lawina upadłości. Apelujemy o niezwłoczną rewizję budżetu, bo efektywna pomoc wymaga zwiększenia długu publicznego.
  • Koronawirus: przedsiębiorcy
   Sytuacja pogarsza się nie tylko jeżeli chodzi o liczbę osób zakażonych wirusem, pogarsza się sytuacja w wielu polskich przedsiębiorstwach, w polskich domach. Już teraz piszą do nas przedsiębiorcy, że potrzebują zwolnienia z płacenia składek ZUS, już teraz potrzebują bardzo realnego wsparcia branże usług, artyści, wszyscy ci którzy prowadzą hotele, gastronomię, ci którzy żyli ze zleceń, których teraz nie są w stanie wykonywać, to są wszystko ludzie, którzy za tydzień lub dwa staną przed poważnymi ekonomicznymi konsekwencjami. Rząd musi uch zauważyć.
  • Koronawirus: tarcza antykryzysowa
   Pakiet pomocowy, szumnie określony mianem „tarczy antykryzysowej” jest niski w porównaniu do tego, co swoim obywatelom proponują Francuzi, Hiszpanie czy Niemcy. Zachodnie pakiety opiewają na 15% do 20% PKB, podczas gdy polski rząd z prezydentem na czele wychodzą z założenia, że Polakom wystarczy 10%. Powstaje pytanie dlaczego polski pakiet jest skromniejszy niż te zachodnie? (...) 7,5 mld zł dla ochrony zdrowia to dobra zapowiedź – szczególnie, że jeszcze półtora tygodnia temu rząd nie był skory dołożyć na ten cel znacznie mniejszej kwoty. (...) To dobrze, że rząd stara się dbać o osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale przerzucanie 40% kosztów tej ochrony na pracodawców może się skończyć tym, że te pieniądze nigdy nie zostaną wypłacone pracownikom bez winy pracodawców. (...) Co z osobami samozatrudnionymi? Co z tymi, którzy codziennie pracują w oparciu o umowy zlecenie i umowy o dzieło? W tych sytuacjach jest według GUS łącznie ponad dwa i pół miliona Polaków! Dlaczego im należy się wyłącznie 80% płacy minimalnej, czyli ok. 1500 zł na rękę? Takie pieniądze doprowadzą do drastycznego obniżenia stopy życiowej wielu z nich, wielu wprost wpadnie w ubóstwo! (...) Mglista jest też obietnica 30 miliardów złotych na inwestycje, bo rodzi pytanie na co konkretnie zostaną te pieniądze wydane. Czy na kolejne „sztandarowe” inwestycje tego rządu, jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej, czy może tym razem jednak na zaspokojenie rzeczywistych potrzeb tych regionów, które ucierpią najbardziej. Wzywam rząd do tego, aby jak najszybciej wskazał jasne i czytelne kryteria rozdziału tych środków, koniecznie we współpracy z samorządowcami. (...) Może warto wzorem Niemiec dokapitalizować tymi miliardami Bank Gospodarstwa Krajowego, dzięki czemu znacząco zwiększy się jego możliwość kredytowania przedsiębiorstw? Wówczas pożyczone gospodarce pieniądze wrócą i będą ponownie wykorzystywane, choćby na samorządowe projekty infrastrukturalne. (...) dlaczego rząd wciąż uporczywie nie chce objąć zasiłkami opiekuńczymi rodziców dzieci powyżej 8 roku życia, rodziców zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenie, umowy o dzieło.
  • Kryzys
   Jako prezydent, w ciągu pierwszego miesiąca mojego urzędowania złożę do Sejmu pięć projektów ustaw opisujących moje minimum antykryzysowe: podniesienie zasiłku dla bezrobontych do 2080 zł., wsparcie finansowe samorządów, zwolnienie z danin publicznych na pół roku, proste kredyty obrotowe dla firm, przejęcie przez państwo pensji pracowników. To się musi zacząć dziać już teraz.
  • Kryzys
   Jest perspektywa długofalowa polskiej gospodarki po tym kryzysie, bo to będzie inny świat i inna gospodarka. Musimy jak najszybciej nakreślić program dla polskiej gospodarki 3.0.
  • Podatki
   Jestem za utrzymaniem obecnego systemu podatkowego, bo się sprawdził. Kwota wolna od podatku, podobnie jak progi powinna byc waloryzowana.
  • Podatki
   Podpisałbym podatek dochodowy 40% od najbogatszych, o ile nie destabilizowałby on inwestycji, itd.
  • Polityka społeczna
   Potrzebujemy dzis dużej, głębokiej rozmowy o polityce społecznej państwa. Bo żyjemy w świecie fałszywych dylematów. Albo 500+ albo demokracja, albo 500+ albo drzewa w Puszczy Białowieskiej, albo 500+ albo praworządność. Nie. Możemy mieć 500+, stać nas na to zasługujemy na to żeby mieć i 500+ i dobrą ochronę zdrowia, która należy się nam z 68 art. Konstytucji, żebysmy byli z niej zadowoleni, porządnie opłacanych nauczycieli.
  • Walka z wykluczeniem
   W Polsce nie prowadzi się, kluczowej dla każdej wspólnoty, debaty o wykluczeniu. Skutkiem tego jest sytuacja, w której ludzie wstydzą się prosić o pomoc i wielokrotnie do ostatniej chwili ukrywają problemy przed rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Zmieńmy tę sytuację, zmieńmy sposób mówienia o osobach wykluczonych z udziału w zyskach z polskiej transformacji. Oddajmy im głos, rozmawiajmy na partnerskich zasadach, słuchajmy, aby sami mogli podzielić się swoimi historiami, opowiedzieć, jakiej pomocy oczekują, co możemy dla nich zrobić. Jako prezydent, zamierzam włączyć ludzi doświadczających wykluczenia do dyskusji na temat realnego wymiaru solidarności. Pełnomocnik Osób Wykluczonych, Pełnomocnik Osób Wykluczonych, którego powołam, będzie na bieżąco monitorował regulacje i spotykał się z osobami doświadczającymi wykluczenia ze względu na status majątkowy, kryzys bezdomności, wiek, niepełnosprawność oraz ogólniej stan zdrowia, tożsamość psychoseksualną, wyznawaną wiarę oraz pochodzenie etniczne.
  • Wizja gospodarki
   Sektor publiczny nie będzie sprawnie funkcjonował, jeśli dobrze mieć się nie będzie polska gospodarka. Rysujący się powoli na horyzoncie okres spowolnienia jeszcze w tym roku postawi przed nami nowe wymagania. Polscy przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie nie mogą bać się, że w tych warunkach staną się pierwszą ofiarą szukania przez rząd środków na utrzymanie transferów socjalnych. Rolą prezydenta jest przywrócenie stabilnej atmosfery prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególną troską powinien przy tym otaczać małe i średnie (często rodzinne) firmy, wytwarzające ponad 50 proc. naszego PKB – powinny one mieć stałe miejsce w udającym się w zagraniczne delegacje prezydenckim samolocie.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Kwota wolna od podatku
   (...) mówimy tutaj, że emeryci mają być zwolnieni z podatków - z całym sercem tak. Ale przecież kwota wolna od podatku dwunastokrotności pensji minimalnej zwróciłaby godność i emerytom, i ludziom najgorzej zarabiającym. W tysiącach złotych, a nie w 800 złotych jakiś danin, nie wiadomo jakich.
  • Reformy gospodarcze
   Jak wrócić do wysokiego tempa rozwoju z ostatnich lat? Czy to jest realne, i w jakiej perspektywie czasowej? - (...) My, przedsiębiorcy potrzebujemy pomocy już teraz, bo umieramy na waszych oczach. Jeżeli przedsiębiorcy nie będą wpłacać podatków to państwo nie będziemy miało piniędzy na utrzymanie swoich podstawowych cech, a więc: lecznictwa, całego aparatu skarbowego. Przedsiębiorca nie jest wrogiem. Nas to spotkało wszyscy siedzimy w domach, nie ma popytu, a więc nie ma podaży. (..) Powinniśmy czynnie zabiegać o reformy.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • 500+
   Wobec panującej drożyzny konieczne jest rozbudowanie tego programu (500+) o coroczny mechanizm waloryzacyjny oparty o rozwiązania przyjęte przy waloryzacji emerytur i rent.
  • 500+
   Jako prezydent nie będę wetował wszystkiego jak leci. Dobre projekty podpiszę, złe trafią do kosza. Sam głosowałem w Sejmie za 500+ i na pewno bym ten projekt podpisał.
  • Dialog społeczny
   Dzisiaj trzeba współpracy i porozumienia, dialogu społecznego. Pan Prezydent powiedział, że to (red. tarcze antykryzysowe) było wynegocjowane w dialogu. Nie Panie Prezydencie, pierwsza tarcza antykryzysowa, jeden z przepisów tej tarczy wykreślał de facto Radę Dialogu Społecznego, upokarzał ją. Nie dopuszczę do tego.
  • Emerytury
   Obecnie, pełna emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który po osiągnięciu wieku emerytalnego i udokumentowaniu okresu ubezpieczenia zdecydował się zrezygnować z dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Trzeba to zmienić, dlatego złożę jako inicjatywę prezydencką projekt ustawy, który nie będzie uzależniał prawa do emerytury rolniczej od przekazania gospodarstwa.
  • Emerytury
   Polki i Polacy powinni mieć możliwość wcześniejszego przejścia na pełną emeryturę po spełnieniu ustawowych warunków takich jak osiągnięcie wieku 55 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn oraz przepracowaniu odpowiednio 35 i 40 lat pracy.
  • Emerytury
   Będę konsekwentnie zabiegał o wprowadzenie w życie ustawy „Emerytura bez podatku”. Emeryci swoje podatki już zapłacili. Projekt ten, to wyraz solidarności międzypokoleniowej. Większość seniorów żyła i pracowała w systemie, który nie pozwalał zapracować im na dostatnią, spokojną jesień życia. Wprowadzenie projektu spowoduje pozostawienie średnio 250 złotych więcej co miesiąc w portfelu seniora. Oznaczać to będzie około 3.000 złotych rocznie więcej. Dla porównania „trzynasta emerytura” w 2019 r. to jedynie 888 zł.
  • Emerytury
   Reforma systemu emerytalnego jest potrzebna. Np. wprowadzenie emerytur obywatelskich dla osób wchodzących do systemu czy #dobrowolnyZUS dla przedsiębiorców. Nikt z rządzących nie chce rozmawiać o zabezpieczeniu emerytalnym 20-, 30-latków.
  • KORONAWIRUS: GOSPODARKA
   Bardzo potrzebują polscy przedsiębiorcy płynności finansowej. Mikropożyczka do 5 tys. to stanowczo za mało. Ona nie pozwoli na rozwinięcie skrzydeł, a co dopiero na utrzymanie się na powierzchni. Ma być wypłacana z Funduszu Pracy. Na ten Fundusz co miesiąc na każdego swojego pracownika składają się już pracodawcy. Odprowadzają prawie 2,5 % składki. Więc mówienie, że to ma być nisko oprocentowane, jest niegodziwe. To powinien być 0% kredyt albo z BGK, albo jak już jest taka propozycja to z Funduszu Pracy, ale 0%, a nie nisko oprocentowane, i do dużo wyższej wartości.
  • KORONAWIRUS: GOSPODARKA
   Pan premier mówił o kredytach, które będą prolongowane, spłata kredytów czy leasingu o 6 mies. Dla tych najbardziej potrzebujących, tych którzy najbardziej ucierpią powinny być na te 6 mies. w ogóle umorzone. A dla większości prolongowana spłata, tylko we wszystkich bankach muszą być jednakowe zasady działania. Nie może być tak, że jeden bank odsetki będzie pobierał. Dla wszystkich zasady powinny być takie same, niezależnie w którym banku zaciągnięty jest kredyt.
  • KORONAWIRUS: GOSPODARKA
   Bardzo ważna sprawa, która dotyczy wszystkich pracowników. I tu bym nie rozróżniał, czy pracowników na umowę o pracę, na umowę zlecenie czy inne formy. Wszyscy powinni otrzymać jednakowe wsparcie z budżetu państwa od nas wszystkich. Powinno być to wsparcie w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Bo takie zamieszanie, że raz 40% średniego, raz 80% minimalnego, rozróżnianie tych na umowę zlecenie i o pracę. Ci na umowach zlecenie już są w dużo gorszej sytuacji, więc nie dokładajmy im jeszcze mniejszego wsparcia od państwa. Przez najbliższe miesiące, dla tych którzy utracili możliwość zarobkowania, dla tych których firmy wpadły w tarapaty, są w przestoju ekonomicznym – minimalne wynagrodzenie wypłacane z Funduszu Pracy, na który już się zrzucili przedsiębiorcy.
  • KORONAWIRUS: GOSPODARKA
   Jeśli chodzi o odroczenie spłacania składek i podatków, to nie może być odroczenie, to musi być zatrzymanie. To musi być zatrzymanie poboru i tak naprawdę umorzenie składek i podatków. W tym podatku od nieruchomości. Ale tu jedna bardzo ważna uwaga, nie było nic w wystąpieniu pana prezydenta i pana premiera o samorządach. Samorządy muszą znaleźć się w pakcie antykryzysowym. Musi być rekompensata za utracony podatek od nieruchomości.
  • KORONAWIRUS: GOSPODARKA
   Dodatkowy zasiłek dla osób przebywających w domu i opiekujących się dziećmi: dobrze, że jest podniesienie kryterium do 12 roku życia, ale powinno być tak naprawdę do 15 roku życia. Objęci powinni być wszyscy, którzy muszą zajmować się dziećmi: pracownicy, pracodawcy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, ci na umowie o dzieło, na umowie zlecenie, ale też ubezpieczeni w KRUS-ie, którzy do tej pory nie mogli z tego świadczenia skorzystać.
  • KORONAWIRUS: GOSPODARKA
   Plan minimum dla przedsiębiorców to wprowadzenie dobrowolnego ZUS, natychmiastowy zwrot VAT i uruchomienie linii kredytowej z BGK. Konieczne jest także dofinansowanie w wysokości płacy minimalnej wynagrodzeń pracowników, którzy muszą zająć się dziećmi.
  • KORONAWIRUS: PROPOZYCJE
   W pierwszej kolejności te środki (przekazane przez UE - przyp. MPW) na doposażenie szpitali, na wynagrodzenie dla tych, którzy pracują w nadgodzinach. Tu warto wspomnieć diagnostów laboratoryjnych, oni wykonują gigantyczną pracę i należy im się odpowiednie wynagrodzenie. Pomoc dla firm i wypłata wynagrodzeń, dla tych pracowników, których firmy stanęły. Pracodawca może przez 2 tygodnie wypłacać to wynagrodzenie, ale za chwilę nie da rady. On się w tej chwili martwi skąd wziąć pieniądze na czynsz, bo wynajmuje w galerii, która teraz nie działa. Tu też państwo powinno zadziałać. Jak będzie zatrzymanie opłat i składek to już jest wsparcie, ale tych obowiązków, np. biurokratycznych, sprawozdań, rozliczeń jest bardzo dużo. To też trzeba przesunąć
  • KORONAWIRUS: ROLNICTWO
   Nie tylko wsparcie dla przedsiębiorstw, dla pracowników firm, ale również gospodarstw rolnych, które znajdują się albo w kwarantannie, albo w trudnej sytuacji. Ta branża też będzie przeżywać kryzys, wiele rzeczy eksportowaliśmy. Trzeba rolnikom prowadzącym rodzinne gospodarstwa też pomóc i tutaj wypłacanie minimalnego wynagrodzenia, jak nie ma możliwości zarobkowania, powinno funkcjonować.
  • KORONAWIRUS: TARCZA ANTYKRYZYSOWA
   1.Podatki i składki: umorzenie, a nie odroczenie podatków (także od nieruchomości) oraz składek na ubezpieczenie społeczne 2. Kredyty i pożyczki: umorzenie rat kredytów i pożyczek dla osób w najtrudniejszej sytuacji. Takie same zasady w każdym banku. 3. Rodzice: zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 15 roku życia, a nie tylko do 12 roku życia. 4. Pracownicy: wsparcie w wysokości co najmniej płacy minimalnej dla wszystkich pracowników, także pracujących na umowach zlecenie, o dzieło oraz samozatrudnionych. 5. Przedsiębiorcy: niskooprocentowane kredyty to za mało. Potrzeba kredytów 0% z BGK oraz Funduszu Pracy. 6. Rolnicy: wsparcie w wysokości płacy minimalnej dla polskich rolników, którzy ucierpieli z powodu epidemii koronawirusa. 7. Służba zdrowia: zaproponowana przez rząd pomoc w wysokości 7,5 mld zł to stanowczo za mało. Potrzeba minimum 15 mld zł. 8. Samorządy: rekompensata z budżetu państwa dla samorządów z powodu utraty wpływów podatkowych. 9. Partnerzy społeczni: wszystkie propozycje konsultowane ze związkowcami oraz organizacjami pracodawców i samorządowcami.
  • Mieszkalnictwo
   Młodzi ludzie potrzebują własnego mieszkania, aby się usamodzielnić i założyć rodzinę. #MieszkaniePlus wdrażane przez rządzących okazało się niewypałem. Dlatego proponujemy program #WłasnyKąt, zakładający 50 tys. dopłaty na wkład własny.
  • Podatki
   Na przykład podatku cukrowego nie podpisałbym. Nie podpisałbym podatku od mięsa. Nie podpisałbym zmian podatkowych, które w jakikolwiek sposób utrudnią dzisiaj i tak ciężki los emerytów, rencistów, ale też osób młodych czy rodzin. tvn24.pl
  • Podatki
   Jedną z moich pierwszych inicjatyw ustawodawczych będzie zagwarantowanie realnego podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8000 zł dla wszystkich Polaków.
  • Polityka społeczna
   Złożę projekt ustawy gwarantujący dodatek na rehabilitację w wysokości 500 zł dla wszystkich osób niepełnosprawnych, bez progu dochodowego, a także podwyższający świadczenie wychowawcze przysługujące rodzicom dzieci niepełnosprawnych do wysokości 1000 zł.
  • Propozycje dla przedsiębiorców
   Należy wprowadzić limit kontroli firmy przez poszczególne instytucje państwowe na poziomie jednej kontroli na rok.
  • Propozycje dla przedsiębiorców
   Projekt stosownej ustawy reaktywującej Powszechny Samorząd Gospodarczy złożę jako prezydencką inicjatywę ustawodawczą.
  • Propozycje dla przedsiębiorców
   Jako Prezydent RP złożę projekt ustawy, zgodnie z którym każda taka zmiana ustawowa (zmiana w prawie dotyczącym działalności gospodarczej), będzie wymagała tzw. „rządowej ścieżki legislacyjnej” z pełną gamą konsultacji społecznych, w tym przede wszystkim zaopiniowania jej przez Radę Dialogu Społecznego.
  • Propozycje dla przesiębiorców
   Dziś młodzi, rozpoczynający działalność przedsiębiorcy korzystają z dotacji z Urzędu Pracy, która wynosi około 20 000 zł. Dla wielu to zbyt niska kwota, gdyż koszty związane z działalnością gospodarcza, szczególnie dla małych firm stale rosną. Żeby podtrzymać trend rozwojowy nowych firm zakładanych przez młodych ludzi, jako Prezydent RP złożę projekt ustawy, w którym zaproponuję podniesienie kwoty bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności i stworzenie miejsca pracy do 50 000 zł.
  • Przemysł spożywczy
   Żywność jest naszym skarbem narodowym. Nigdy nie zgodzę się na podwyższanie podatków na mięso i inne produkty spożywcze. Jestem zwolennikiem zerowego VAT na zdrową, tradycyjną polską żywność.
  • Rynek pracy
   W Polsce już około 770 tys. emerytów zdecydowało się kontynuować pracę po osiągnięciu wieku przejścia na emeryturę. W ostatnim czasie to przyrost o ponad 200 tys. Jest to pozytywne zjawisko, które najczęściej jest jednak spowodowane bardzo niskimi emeryturami, które zmuszają do tzw. „dorabiania do emerytury”. Należy wesprzeć tę aktywność zwalniając takie przychody emerytów z podatku dochodowego.
  • Wsparcie dla przedsiębiorców w kryzysie
   Będę prezydentem, który będzie dbał o to, aby nie weszły nigdy w życie głupie pomysły rządzących, takie jak zwalnianie przez e-mail pracowników. To jest niedopuszczalne, to jest upokarzające.
  • Wsparcie dla przedsiębiorców w kryzysie
   Jestem tutaj jako rzecznik pracowników, przedsiębiorców i rolników, którzy oczekują prawdziwej tarczy antykryzysowej, a nie gadulstwa polityków. Mam gotowe ustawy dotyczące wsparcia emerytów, dotyczące funduszu płynności, prawdziwych rozwiązań w czasie kryzysu, które są dzisiaj przez wszystkich oczekiwane. Będę aktywnym prezydentem, nie tak jak Andrzej Duda, który od czerwca zeszłego roku nie złożył żadnej ustawy do Sejmu. Obiecywał swoją aktywność, ale z tego się nie wywiązał.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Emerytury
   Nie podwyższyłbym wieku emerytalnego.
  • Podatki
   Gwarantuję państwu, że jako prezydent skorzystam z inicjatywy ustawodawczej i obniżę, bardzo obniżę podatki. Powiem "stop" podatkom.
  • Podatki
   W tej chwili w gospodarce najlepiej powodzi się bankom. Także w przypadku tarczy antykryzysowej banki zyskują. Tak dalej być nie może. Obywatele polscy, przedsiębiorcy są gnębieni wysokimi podatkami. Dlatego zapowiadziałem oraz zapowiadam, że jak zostanę prezydentem Polski to obniże podatki. Jako prezydent Polski powiem stop nowym podatkom. I jako prezydent Polski deklaruję, że nie podpiszę żadnej ustawy podwyższającej podatki.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Kryzys
   Okazało się, że największym zagrożeniem dla polskich obywateli jest polski rząd. Wobec eksterminacji polskich firm przedsiębiorcy pierwszy raz od 30 lat zjednoczyli się. Zapraszam wszystkich do grupy “Strajk Przedsiębiorców” na Facebooku. Jest nas tam bardzo dużo. To dzięki naszym strajkom, również na ulicach, rozpoczęło się luzowanie gospodarki. Ale czas na kolejny krok. Pomyślcie drodzy przedsiębiorcy - Platforma ma 37 tysięcy członków, PiS 40 tysięcy członków, a nas w samym internecie jest 200 tysięcy. Jak możemy się godzić na władzę tej grupki szaleńców? Przedsiębiorców jest 2 miliony. Jeżeli zjednoczylibyśmy swój głos, zagłosowali na jednego kandydata, to przykrylibyśmy tą partyjną hołotę czapkami. To jest nasze bezpieczeństwo. Polacy muszą postawić na mądre rządy przedsiębiorców. Politycy zbłaźnili się wobec tego kryzysu, pokazali, że nie są w stanie rozwiązać naszych problemów, nie są w stanie nam zapewnić żadnego bezpieczeństwa. Koniec z klasą polityczną, zacznijmy liczyć na siebie.
  • Kryzys
   Od 30 lat największym szkodnikiem w naszym państwie jest klasa polityczna. Strajk przedsiębiorców to nie tylko połączenie firm, to także połączenie pracowników sfery prywatnej. Zauważcie co szykuje nam rząd Morawieckiego. Oni chcą, żeby firmy zwalniały pracowników. Jak my, małe przedsiębiorstwa, mamy to robić, jeżeli jesteśmy zżyci z naszymi pracownikami? W tej chwili rodzi się nowy podział. Nie dajcie sobie wmówić, że to pracodawcy was zwalniają. To politycy chcą waszego bezrobocia, obniżek pensji i zwolnień. Zastanówcie się jakiego chcecie prezydenta. Czy chcecie prezydenta taką piękną laleczkę, idealną, czy chcecie kogoś, kto jest jednym z was? Czy chcecie prezydenta, który będzie twardo bronił Konstytucji, czy takiego, który będzie nad nią płakał? Czy chcecie prezydenta, który będzie silny i stawi opór dyktatorowi z Nowogrodzkiej,czy chcecie po prostu tygryska?
  • Kryzys
   W tym studio widzą państwo polityków, widzą państwo celebrytów. Ja jestem jednym z tych przedsiębiorców, o których mówiłem wcześniej. Jestem oburzony tymi kłamstwami, tym, co słyszę dzisiaj od Andrzeja Dudy. W tej chwili w imieniu wszystkich polskich przedsiębiorców i obywateli poszkodowanych przez rząd PiS-u. Oskarżam Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę o zagładę polskiej gospodarki, o falę bankructw, obniżek pensji i zwolnień. To nie wirus niszczy nasze firmy, to nieodpowiedzialność, brak pomysłów czy zwykłe lenistwo niszczy polską gospodarkę. Jeżeli zastanawiamy się jak możemy uratować polską gospodarkę, to są dwa rozwiązania - po pierwsze należy postawić przed Trybunałem Stanu za tą zbrodnię i Morawieckiego i jego pomocnika Andrzeja Dudę, a po drugie należy natychmiast zautomatyzować wszystkie przelewy pomocowe. Milion pięćset wniosków utknęło w ZUS-ie, nikt nie jest w stanie ich opracować. Tak dalej być nie może. Macie dane elektroniczne z plików JPK, macie deklaracje elektroniczne. Róbcie przelewy, przestańcie oszukiwać ludzi.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Naprawa gospodarki
   Zniszczona gospodarka. Ale nie biadolmy – zróbmy nowe rozdanie. Zniszczmy to, co tą gospodarkę niszczy. Zlikwidujmy podatek najgorszy: dochodowy, PIT, CIT. Zmniejszmy pozostałe. Zlikwidujmy część koncesji, różnego rodzaju nakazów i zakazów. To jest tylko broń przeciwko nam. Pozbądźmy się tej biurokracji – przecież mamy jej wszyscy wystarczająco dość.
  • Uwolnienie gospodarki
   No wystarczy uwolnić tą gospodarkę od tej biurokracji potwornej. Wystarczy zmniejszyć, zlikwidować niektóre podatki, i zamiast tych wydatków na urzędy skarbowe – gdzie są setki tysięcy zatrudnionych ludzi – on by nie byli potrzebni do niczego przy prostym prawie. Po prostu oszczędności choćby na tym zrobić. I taka jest pomoc dla przedsiębiorców. To ma być działanie państwa małego, a nie takiego potwora, jaki teraz jest.